YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Grip aşısındaki büyük tehlike
Grip aşısındaki büyük tehlike
25 Eylül 2009 23:33
Mevsimsel bir grip aşısının domuz gribine (A-H1N1) yakalanma riskini artırdığı iddiası...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), mevsimsel bir grip aşısının domuz gribine (A-H1N1) yakalanma riskini artırdığını bildiren bir araştırmayı incelemeye aldığını bildirdi.

DSÖ'nün aşı araştırmalarından sorumlu müdürü Marie Paule Kieny, Kanadalı bilim adamları tarafından yapılan ve henüz yayımlanmamış araştırmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, başka hiçbir araştırmacının bu araştırmanın sonucuna benzer bulgu sunmadığını hatırlattı. Kieny, Kanadalı bilim adamlarının çok iyi tanınan ve ehliyet sahibi araştırmacılar olmalarına karşın çalışmalarının önyargılı olabileceğini bildirdi.

Sonucun Kanada'da farklı olabileceğini, bu özel araştırmanın sonucunun henüz dünyanın başka bir yerinde desteklenmediğine dikkat çeken Kieny, “Bu, yanlı çalışma da olabilir, gerçek birşey de” diye konuştu. Kieny, mevsimsel grip aşısı üreten ilaç şirketlerinin domuz gribi aşısı yapabilecek durumda olduklarını da vurguladı. Dünya nüfusunun yalnızca yüzde 2'sini oluşturan sağlık çalışanlarının aşılanmada öncelikli kesim olduğu bildiriliyor.
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler