YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Grip aşısı hamilelere de ücretsiz olabilecek
Grip aşısı hamilelere de ücretsiz olabilecek
22 Kasım 2013 13:05
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, Bilim Kurulu kararları doğrultusunda grip aşısının hamileler için de ücretsiz olması için süreç başlatıldığını bildirdi.

Torunoğlu, yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce toplanan Bilim Kurulunun griple ilgili yeni kararlar aldığını söyledi.

Kurulda, risk grubundaki 65 yaş üstündekilerle kalp, böbrek, kanser, KOAH gibi altta yatan hastalığı bulunanların grip aşısını ihmal etmemesi gerektiğinin vurgulandığını belirten Torunoğlu, hamilelere de 3. aydan sonra aşı yaptırmalarının önerildiğini dile getirdi.

Domuz gribine neden olan H1N1 virüsünün hamilelerde ölümcül seyretmesi nedeniyle Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) gebelerin de risk grubuna alındığını kaydeden Torunoğlu, şunlara işaret etti:

"Hamilelerin ilk 3 ayda grip aşısı yaptırmaları önerilmiyor. Ancak 3. aydan sonra hiçbir sakınca yok. Çünkü grip aşısı canlı virüs içermiyor. H1N1 gebelerde, hele ileri dönemde daha büyük tehlike oluşturuyor. Domuz gribi pandemisinin yaşandığı 2009-2010 döneminde ülkemizde hayatını kaybeden 656 kişiden 36'sı hamileydi. Bilim Kurulu kararı doğrultusunda grip aşısının gebeler için de ücretsiz olması için süreç başladı."

"Aşı yaptırmanın tam zamanı"

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Torunoğlu, yürütülen sürveyans çalışması kapsamında 17 ildeki 180 noktadan griple ilgili düzenli veri toplandığını, ülkede virüs dolaşımı olup olmadığının ve tipinin belirlendiğini ifade ederek, "Kasım ayı başından beri grip aktivitesi görülüyor. Ülkemizde grip sezonu başladı" dedi.

Gripte en yoğun dönemin ocak sonu olduğunu kaydeden Torunoğlu, şu bilgileri aktardı:

"Grip bölgemizde Batı Avrupa'da başlıyor, daha sonra orta Avrupa'ya yayılıyor ardından ülkemize geliyor. Kapalı ortamlarda daha fazla kalındığı, havalandırma yeterince yapılmadığı için salgınlar kışın oluyor. Ülkemizde grip aktivitesi her yıl kasım sonu gibi başlardı ancak bu yıl vakalar daha erken görüldü. Tam koruyuculuğun 2 hafta sonra başladığı düşünülürse grip aşısı yaptırmak için en uygun zaman."

Korunma ve tedavi

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Torunoğlu, aşı dışında gripten korunmak için kişisel önlemler alınmasının yerinde olduğunu söyledi.

Solunum yoluyla bulaştığı için kapalı ortamların sık sık havalandırılması, öksüren ya da hapşıranların ağızlarını kapatması, sık sık ellerin yıkanması, dengeli ve düzenli beslenme, vücut direncini düşüren aktivitelerden kaçınılması, uyku düzeni gibi önlemler alınabileceğini bildiren Torunoğlu, şu uyarılarda bulundu:

"Hafif öksürük ve kırgınlığı olanların virüsü diğerlerine bulaştırmaması için dinlenmelerini öneriyoruz. Griple nezle çoğu zaman birbirine karıştırılıyor. Oysa grip daha ağır seyreder, yüksek ateş, kas ve eklem ağrısı, hatta ishal bile olur. Yatak istirahati gerekir. Antibiyotik işe yaramaz, bu yüzden boş yere alınmamalı. Antiviral tedavi ise hekim kontrolünde olmalıdır. Nefes darlığı, bilinç bulanıklığı olanlar veya eşlik eden hastalığı bulunanlar hekime görünmelidir."

Torunoğlu, grip aşısının risk grubundaki 65 yaş üstündekiler, kalp, böbrek, kanser, KOAH gibi altta yatan hastalığı bulunanlar, organ nakli olanlar gibi bağışıklık sistemi baskılananlar, sürekli aspirin kullanmak zorunda olanlar için ücretsiz olduğunu, devlet tarafından ödendiğini anımsattı.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler