YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözünü açınca sigara kanser nedeni
Yataktan kalkar kalkmaz sigara yakanlarda nikotin seviyesinin çok daha yüksek olduğu, bu kişilerin, sigarayı bırakmak için de daha fazla yardıma ihtiyaç duydukları bildirildi.
Gözünü açınca sigara kanser nedeni
03 Aralık 2009 / 16:13 Güncelleme: 03 Aralık 2009 / 16:14

Amerikalı araştırmacılar, kahvaltı sonrasını beklemek yerine kalkar kalkmaz sigara içenlerdeki nikotin seviyesinin yüksekliğinin içtikleri sigara sayısından bağımsız olduğunu da belirtti. Araştırmacılar, tiryakilerde akciğer kanseri riskinin göstergesi sayılan, nikotinin bir yan ürünü olan kotinin seviyesini ölçtü. Kahvaltı yapana kadar bekleyenlerde bu kimyasalın seviyesinin düşük olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, sigaraya erken saatlerde başlayanların sigarayı bırakmak için de daha fazla yardıma ihtiyaç duyabildiklerini belirtti.

"Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention" dergisinde yayımlanan araştırma, her gün sigara içen 250 sağlıklı kişi arasında yapıldı. Günde 20 sigara içenler arasında kotinin seviyelerinin önemli ölçüde değişiklik gösterdiği belirlendi. Bu kişilerdeki kotinin seviyesinde 75 kat kadar farklılık olabildiği saptandı.

En yüksek kotinin seviyesinin, uyanmalarından 30 dakika içinde sigara yakanlarda görüldüğü belirlendi ve bu kişiler yüksek bağımlı olarak tanımlandı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler