YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Göz altı morluklarına dikkat!
Göz altı morluklarına dikkat!
11 Aralık 2017 09:23
Göz altı morlukları neden oluşur? Göz altı morluklarına ne iyi gelir? İşte, her insanı rahatsız eden göz altı morlukları için çözüm önerileri...

En sık rastlanan cilt problemi olarak karşımıza çıkan göz altı morlukları, şişlikleri genetik ve yapısal olarak göz kapağı derisinde pigmentasyon artışına bağlı olarak meydana gelebilir.

Peki bu morluklar neden olur? Göz altı morlukları, çöküntüleri, şişliklerine dair tüm detaylar haberimizde...

NEDEN OLUR?

Göz altı morlukları genetik ve çevresel nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Bunun yanında aşırı tuz tüketimi, stres, yorgunluk ve uykusuzluk da gözaltı morluklarına sebep olabilir. Uzman doktorlar göz altı morluklarına demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının da sebep olabileceğini söylemektedirler.

Bunların dışında göz altı morluklarına sebep olabilecek bazı unsurlar ise şöyle;

*Alerjik rahatsızlıklara sahip kişilerde göz altı morlukları sıklıkla görülebilmektedir. Göz ve burun akıntılarıyla birlikte damarlarda biriken kan, damarların belirginliğini arttırarak göz altı bölgesinde mor bir görünüm oluşmasına neden olabilmektedir.

*Bir diğer faktör ise yetersiz uykudur... Özellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde yeterli uyunmadığında yüzde solukluk ve göz çevresinde morarma görülür. Bu nedenle kişilerin uyku düzenlerine dikkat etmeleri doğru olacaktır. Uzun süre bilgisayar başında kalmak da günümüzde göz çevresi morluklarını artıran en önemli faktörlerden biridir. 

*Ve sağlıksız beslenme... Cilt ihtiyacı olan vitaminlere ulaşamadığında göz altlarında renk değişiklikleri ve morarmalar belirmektedir.

*Yaşlanma ile birlikte oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar göz altı bölgelerinde gölgelenmelere ve koyu renk görünmelerine neden olabilmektedir.

*Alkol ve sigara da gözaltı morarmalara sebep olarak gösterilebilir. Sigara kandaki oksijen miktarını azalttığından göz altı morlukları ortaya çıkar.

HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR Mİ?

Göz altı morluklarının genetik olması ve yaşam tarzınıza bağlı olmasının dışında depresyon, sinüzit, göz etrafında oluşan enfeksiyonlar, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, tiroid hastalıkları, göz alerjileri, göz kuruluğu ve demir eksikliği gibi sebeplerden de olabilir.

Eğer bu sebepler doğrultusunda göz altı morarmalarınızın oluştuğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

PEKİ NASIL GEÇER?

Göz altı morluklarını giderebilmek için ilk önce asıl sebebinin ne olduğunu öğrenmemiz gerekir. Eğer bu morarmalar bir hastalık sonucu olmuyor ise dengeli beslenme, sağlıklı uyku düzeni, bol su tüketimi gibi önemli önlemler ile engellenebilir. Kahve, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarınızı azaltmalısınız.

Sabah kahvaltılarını düzenli yapmalı ve sağlıklı yiyeceklerden yemelisiniz. Bunun yanında göz çevresi kan dolaşımını hızlandıracak masajlar ile K ve C vitamini içeren kremler ile de hafifletilmesi mümkündür. Bazı bitkisel kürler, mezoterapi ve lazer yöntemi ile de bu morarmaların önüne geçebiliriz.

Göz altı morluklarına eğer uykusuzluktan kaynaklanıyorsa soğuk patates halkalarını veya ılık çay kompreslerini uygulayabilirsiniz. Geçici bir süre işinize yarayabilir.

 İŞTE DOĞAL ÇÖZÜMLER!

Soğuk damarlarda büzüşmeye neden olur ve kılcal damarlarınızın geri çekilmesini sağlar. Soğuk kompresi birçok şekilde uygulayabilirsiniz. İlki temiz bir havlu ya da bezi buzlu suya batırarak gözünüze bir dakika boyunca bastırmanız. İkinci yöntem ise buzlukta beklettiğiniz kaşığın dış yüzeyini göz altlarınızda 1 dakika bekletmeniz. Üçüncü yöntem ise bakım ve güzellik marketlerinde bulabileceğiniz jel göz bantları. 

Patatesin içinde bulunan nişasta renk açıcı ve onarıcı etkiye sahip. Bu nedenle sabahları göz altı morluklarınızda çabucak kurtulmak için ince dilimler halinde kestiğiniz patatesleri 5-10 dakika boyunca gözlerinizde bekletebilirsiniz. 

- Salatalık içinde bulunan vitaminler ve potasyum nedeniyle cildi yumuşatır, kırışıklıkları önler ve onarır. Tüm bu etkileriyle gözünüze koyacağınız mümkünse soğuk salatalık dilimleri morlukları hafifletecek ve torbaların azalmasını sağlayacaktır.

Evinizde de yetiştirebileceğiniz aloe vera bitkisinin cilt sağlığı üzerinde çok büyük etkileri vardır. Yüzyıllardan beri de göz altında oluşan torba ve morluklar için kullanılır. Bitkiden keseceğiniz bir dalın içindeki jeli göz altlarınıza masaj yaparak uygulayın ve bir süre beklettikten sonra durulayın.

 

Kanal A Haber / Merve PEHLİVAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler