YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gıdalardan çıkanlarlar şaşırttı!
Gıdalardan çıkanlarlar şaşırttı!
01 Kasım 2011 08:49
Gıda maddeleriyle ilgili yaplan analizlerde şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı.Laboratuvarlardaki numune sonuçlarında yoğurtta küf önleyici madde ve jelatin, meyve suyunda ahşap kalıntısına rastlandı.

İstanbul Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Dr. Yunus Bayrak, gıda maddeleriyle ilgili yaptıkları analiz sonucuna göre zaman zaman bisküvide ve yoğurtta jelatine, meyve suyunda da ahşap malzeme kalıntısına rastladıklarını söyledi.

Bayrak, "Et ürünlerinde bazı istenmeyen patolojik bağırsak hastalıklarına yol açabilecek maddelere, yoğurtta ise jelatine rastlayabiliyoruz. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerde satılan ürünlerde sıkıntılar daha fazla oluşabiliyor." diyerek yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşları uyardı.

Tüketilen gıda maddeleri ile ilgili insanların kafasında beliren soru işaretleri Florya'da hizmet veren İstanbul Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü tarafından gideriliyor. Bu laboratuvarda her gün 50 ile 100 arasında numunenin analizi yapılıyor. Çıkan raporların sonucuna göre yasal işlem yapıldığı da oluyor.

GIDALARDAN NELER ÇIKIYOR?

İstanbul Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürü Dr. Yunus Bayrak, yaptıkları araştırmalar sonucunda gıdalardan neler çıktığını açıkladı. İşte onlardan bazıları;

Bisküvilerde jelatin karışımı çıkabiliyor.

Yoğurt ve süte küf önleyici maddeler konuluyor.

Yoğurda kıvamlı gözüksün diye jelatin katılıyor.

Ekmekte yabancı maddeye rastlanıyor.

Meyve suyunun dibinde pelteleşmiş, kir kalıntısı, ahşap malzeme kalıntısı olabiliyor.

Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler