YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gezi doktorlarına 'ilaç' soruşturması
Gezi doktorlarına 'ilaç' soruşturması
24 Temmuz 2013 10:44
İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, Conrad Otel’de düzenlenen iftar programına basın mensuplarıyla bir araya geldi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, olaylar esnasında Gezi Parkı’nda ele geçirilen ilaçların kamu hastanelerinden elde edildiğini, üzerlerinde ’hastane malıdır, satılamaz’ ibaresinin bulunduğunu ve bu konuda soruşturma açılabileceğini kaydetti. İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, Conrad Otel’de düzenlenen iftar programına basın mensuplarıyla bir araya geldi. İftar sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dokucu, “Gezi Parkı’nda ele geçirilen ilaçların bir kısmı kamu hastanelerinden elde edilmiş ürünler ve ilaçlar. İlaçların üzerinde, ‘hastane malıdır, satılmaz’ ibaresi bulunuyor. Bu da soruşturma unsuru olacağını düşünüyorum” dedi.

Gezi'deki ilaçlar kamu hastanelerinde elde edilmiş

Taksim Gezi Parkı’nda ele geçirilen tıbbi malzemelerin geleceği hakkında da konuşan Dokucu, “İlaçların bir kısmı hiç kullanılmamış. Belediye ve polis eşliğinde bizlere devredildi. Bunların yarısı tıbbi malzeme ve ilaç. Özellikle mide ile ilgili, sanırım gazdan etkilenmeyi azaltıcı şekilde ilaçlar var yoğun miktarda. Bunların dökümü çıktıktan sonra paylaşabiliriz. Tıbbi olarak kullanılması çok mümkün olmayan ilaçsa bunların imhasına gidecek. Bir kısım el değmemiş ilaçlar var. Tıbbi malzemeler bir şekilde kullanılacak. Bugün teslim aldık, depolarımıza yeni girdi. Bir kısmı görüyoruz ki kamu hastanelerinden elde edilmiş ürünler ve ilaçlar. İlaçların üzerinde, ‘hastane malıdır, satılmaz’ ibaresi bulunuyor. Bu da soruşturma unsuru olacağını düşünüyorum. Bu tür malzemelerin Gezi Parkı’nda dolaşıyor olmasını bir yönetici açıklayamaz” dedi.

Hekimler meslekten men edilme kararı

Hekimlerin meslekten men edilmesi kararının Tabipler Birliği’nden alınarak Sağlık Bakanlığı’na devredilmesini de değerlendiren Dokucu, “İşin mevzuat kısmını çok iyi bilmediğim için, Bakanlık merkez teşkilatına sorulması daha doğru olur. Ancak men ile ilgili konunun son olaylarla ilgisi yoktur. 663 çıktığında, tıpta uzmanlık kurulu dahil olmak üzere bir çok yeni kurul kuruldu. 663 çıkalı bir yıl oldu. Gezi Parkı olayları ise son 50 gündür var” şeklinde konuştu.

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler