YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Geri adım atmayacağız'
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 'Tam Gün Yasası'ndan geri adım atmalarının mümkün olmadığını söyledi.
'Geri adım atmayacağız'
01 Ekim 2010 / 17:13 Güncelleme: 01 Ekim 2010 / 17:22

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin son 8 yılda büyük bir aşama katettiğini ifade ederek, ''Dünyadaki sağlık kuruluşlarına, çok kapsamlı sağlık dönüşümünün çok kısa zamanda hayata geçirme, performansa dayalı ödeme ve teknolojiyi ucuza kullanma konusunda örneğiz'' dedi.

Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri 2010-2011 eğitim yılının açılışı dolayısıyla Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tören düzenlendi.

Törende konuşan Sağlık Bakanı Akdağ, son 8 yılda sağlıkta köklü yapısal değişiklik yaptıklarını ve bu değişikliğin devam edeceğini söyledi.

''Sağlıkta bir dünya değişiyor, bir anlayış, bir bakış açısı değişiyor'' diyen Bakan Akdağ, bu anlayışın eğitime de yansıdığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde 7582 kişinin tıpta uzmanlık eğitimi aldığını bildiren Akdağ, bunların daha iyi eğitim alması için öğretim üyelerine büyük görevler düştüğünü vurguladı.

Akdağ, öğretim üyelerinin zamanlarını öğrencilerle ve asistanlarla birlikte geçirmesini isteyerek, Bakanlık olarak daha iyi bir eğitim için gereken bütün desteği vermeye de hazır olduklarını kaydetti.

Sağlıkta yapılan dönüşümlerle ilgili idari mahkemelerin verdiği kararlardan dolayı bazı sıkıntılar yaşadıklarını da belirten Bakan Akdağ, ''Bu sıkıntılardan dolayı yıllarca tüzüğü tadil edemedik. Mecliste kanun yaptık, sorunu kısmen halettik'' dedi.


-''TAM GÜN YASASI''


Akdağ, bazı doktorların hem muayenehane hemde hastanede görev yaptığını, bunun da beraberinde birçok sorunu getirdiğini söyledi.

Bir doktorun hem hastane hem de muayenehanede çalışmaması gerektiğine inancının tam olduğunu vurgulayan Akdağ, hazırladıkları ''Tam Gün Yasası''nın hastane çalışanlarına birçok hak kazandırdığını kaydetti. "Önümüzdeki yıllarda çalışanlara daha fazla ödeme yapacağız" diyen Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir doktorun hem hastane hemde muayenehanede çalışmasında bir sakatlık vardı. Hastaneye gelen doktorun kafası muayenehanesinde kalıyordu. Bunu ortadan kaldırdık. Vatandaşa daha iyi hizmet edeceğiz, inancımız var. Bu uygulamadan geri adım atmayacağız. Bu sürece ayak uyduracağız. Sağlık Bakanı olarak söylüyorum; Biz bunu hakkaniyet ölçüsünde yaptık.''

Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin son 8 yılda büyük aşama katettiğini ifade eden Bakan Akdağ, ''Dünyadaki sağlık kuruluşlarına, çok kapsamlı sağlık dönüşümünü çok kısa zamanda hayata geçirme, performansa dayalı ödeme ve teknolojiyi ucuza kullanma konusunda örneğiz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni hastane kampüsleriyle ilgili kendisine talimat verdiğini belirten Akdağ, Etlik'te yeni bir hastane kampüsü yapacaklarını ve bunu da 4 yıl gibi kısa bir zamanda hayata geçireceklerini ifade etti. Akdağ, yapılan bu yeni hastanelerle var olan sağlık hizmetindeki kalitenin hizmet binalarına da yansıyacağını söyledi.

Akdağ, 9 ilde randevu sistemlerine geçildiğini anlatarak, hastaların bundan sonra randevu alarak hastanelere giderek tedavi olacağını kaydetti.

Asistanların gün aşırı nöbet sistemlerine ilişkin bazı düzenlemelerde bulunacağını da ifade eden Akdağ, ''Bundan böyle asistanlar gün aşırı nöbet tutmayacaklardır'' diye konuştu.


-SORULAR


Bir gazetecinin, ''Sağlık Bakanlığının evde bakım hizmeti ne zaman başlayacak?'' sorusuna Bakan Akdağ şu yanıtı verdi:

''Evde bakım hizmetlerine ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda Türkiye'de 60 ilde bu çalışmalar başladı. Pilot uygulamalarla yıl sonuna kadar Türkiye'de bütün şehirlerde yaygınlaştıracağız. Yatalak ve evde hizmete muhtaç kişiler uzman komisyon kararı ile evlerinde bakılacak ve bunlardan herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Bu hastalarımıza hastanelerimizde de hizmet vereceğiz.''

Ankara Numune ve Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Nurullah Zengin de mevzuatlarla ilgili birçok sorun yaşadıklarını, bunların artık geride kaldığını söyledi. Yazılı standartların uygulanacağı yeni bir uygulamanın başlayacağını kaydeden Zengin, bu yeni uygulamalara adapte olmak için çalışacaklarını ifade etti.

Zengin, mali ve idari anlamda gösterdikleri başarıyı eğitimde de göstermeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Daha sonra Sağlık Eğitim Müdürü Safa Kapıcıoğlu, Bakan Akdağ'a, günün anısına Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde sağlıkla ilgili yazılmış bir kitabı hediye etti. AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler