YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç kalmak için bol bol tüketin
Genç kalmak için bol bol tüketin
30 Mayıs 2014 11:58
Kendine has kokusu ve lezzetiyle bilinen Amasya elması, antioksidan etkisiyle insan vücudunda yaşlanmaya karşı koruma sağlıyor.

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda yapılan ‘Amasya elmasının 2014 yılındaki antioksidan ve antimikrobakteriyel aktivitesinin tespiti’ adlı proje çalışması sonuçlarına göre, içeriğindeki demir, protein, C ve E vitamini ile birçok hastalığa karşı kalkan görevi gören elma suyunun, antioksidan özelliği sayesinde oksidatif stresi engellediği, toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğu, içerdiği mineraller sayesinde yaşlanmaya karşı koruma sağladığı bildirildi.

Elmanın içeriğinde bulunan antioksidan ve antimikrobiyal ajanlar nedeniyle tarihte şifa kaynağı olarak kullanıldığını belirten proje danışmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Gül, “Antioksidan özelliği nedeniyle antik Yunan da kadınlar güzelleşmek için elma yediği kaynaklarda görülmüştür” dedi.

Diğer sebze ve meyvelere göre elmanın daha güçlü bir antioksidan deposu olduğunu anlatan Gül, “En önemli antioksidanlar A, C, E vitaminleri ve Selenyum’dur. Bu kimyasallar vücuda alındıklarında metabolik faaliyetler sonucu oluşan serbest radikallerin oluşumunu önler.

Serbest radikallerin hücreye zarar vermesini engelleyen antioksidanlar böylece yaşlanmanın olumsuz etkilerini de geciktirici özelliğe sahiptir. Antioksidanlar serbest radikallerin sebep olabileceği tüm rahatsızlıklara karşı vücudu korur.

Özellikle kalp rahatsızlıkları, diyabet, makula dejenerasyonu ve kanser gibi hastalıklar başta olmak üzere bulaşıcı özellik gösteren hastalıklara karşı da koruyucu önlem teşkil eder. Antioksidan bu rahatsızlıkların tedavisinde değil, bu rahatsızlıklara yakalanmamak için koruyucu önlem olarak kullanılmalıdır.

Serbest radikaller hastalıklara yol açtığı gibi ileri yaşlarda ortaya çıkması beklenen bazı hastalıkların da daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına sebep olur. Bu bağlamda, antioksidanların yaşlanma belirtilerini de geciktirdiği çok rahatça gözlemlenebilir” diye konuştu.

Projede Kübra Çetin, Gözde Turan, Meltem Ekici, Burçin Karahan, Havva Karakoca ve Rümeysa Şahin ile birlikte görev alan Kimya Teknolojisi Programı öğrencisi Mine İnce, beyin, karaciğer ve mideye çok olumlu etkileri olan elmadan yatmadan önce bir tane yenilmesi halinde uyumaya yardımcı olduğunu belirtti.

12:41
 // SİRKESİ ALTIN DEĞERİNDE
Bunun sirkesi de tam bir şifa kaynağı olur. Doğal sirke yapmak için; elmaları kabuk ve çekirdeği ile birlikte dört'e bölün, 5 kilo elmaya 5lt su ilave edin (mümkünse klorsuz memba suyu olsun) ağzı açık yayvan ve metal olmayan bir kaba koyup, ağzını ince bir tülbentle kapayıp, loş ve oda sıcaklığında bir yerde 20 gün bekletin. Ardından sirkenizi süzüp, posasından ayırın. Süzülmüş sirkenizi 5 gün daha bekletip, rafine edin. Tekrar bezle süzerek, dipteki tortudan ayırın. Artık cam şişelere koyup, sirkenizi dolaba koyabilirsiniz. Unutmayın; doğal sirke canlı sirke olduğundan, tortu olmaya devam edecektir. O tortu da şifa kaynağıdır. Marketlerde ölü sirkeyi boşuna almayın....
30 Mayıs 2014 12:41
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler