YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gebelikte hastalığını söyle yaşlılıkta hastalığını söyleyeyim"
"Gebelikte hastalığını söyle yaşlılıkta hastalığını söyleyeyim"
22 Ağustos 2013 11:57
Prof. Dr. Sefa Kelekçi, gebelikte ortaya çıkan diyabet, tansiyon ve kalp hastalıklarının kadınların yaşamının geri kalan bölümünde tekrar edebileceğini söyledi.

Kelekçi, yaptığı açıklamada, gebeliğin insan yaşamında çok büyük önem taşıdığını, gelecek için "yükleme testi" anlamına geldiğini belirtti.

Kadının gebelik süresince geçirdiği tüm ciddi ve gerçek problemlerin gelecekte yeniden karşısına çıkabileceğini ifade eden Kelekçi, bu nedenle sürecin hem anne adayı hem de hekim tarafından dikkatlice gözden geçirilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Gebelik döneminin kadın için hayatının projeksiyonu olduğuna işaret eden Sefa Kelekçi, şöyle konuştu:

"Gebelik sırasında ortaya çıkan diyabet, 20 yıl içinde gerçekten şeker hastalığına dönüşebilir, tansiyon ve kalp hastalıklarında da aynı durum söz konusudur. En sık rastlanan hastalık gestasyonel diyabettir. Gebelik sırasında tanı koyduğunuz şeker hastalığı, şeker metabolizması bozukluğu doğum sonrası belki düzeliyor ama böyle bir problem sonraki gebeliklerde yeniden ortaya çıkıyor, tekrar ediyor. Kadının hayatının ilerleyen döneminde tip 2 diyabet olma riski yüzde 50'dir. 20 yıl içinde bu grup gerçekten şeker hastası olabiliyor. Dolayısıyla gebelik dönemi hastalıklara önlem açısından bir şanstır. Her kadın için önemli bir süreçtir. Tansiyon ve kalp hastalıklarında da aynı durum söz konusudur. Bu hastalıkları ve birçok hastalığı daha gebelik döneminde öngörebiliyorsunuz."

"Gebelikte diyabet çok önemli"

Diyabete gebelik döneminde sık rastlandığını ve hastalığa dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Kelekçi, ailesinde diyabet hastası bulunan ve obez olanların da risk grubunda yer aldığını bildirdi.

Gebelik öncesinde de diyabet hastası olanların kendisine ayrıca özen göstermesi gerektiğine değinen Prof. Dr. Kelekçi, şu ifadeleri kullandı:

"Diyabet hastasının hekim tavsiyesi doğrultusunda kilo kontrolü yapması lazım. Yürüyüşe çok önem veriyoruz, egzersiz öneriyoruz. İyi gebelik kontrolünün yapılması gerekiyor. Gebelikte diyabetle seyredilebilecek olumsuzları öngörmek isteyen kadının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Kullandığı ilaç varsa doktor kontrolü olmadan bırakmasın. Çünkü gebelikte diyabet anne, çocuk sağlığı ve hekim için büyük risk taşıyor."

Diyabet nedeniyle glukoz kontrolünün sağlanamadığına, bu durumun şekerin aniden yükselmesine veya düşmesine neden olabileceğini aktaran Sefa Kelekçi, şunları kaydetti:

"Gebeliğin problemli geçmesi nedeniyle müdahaleli doğum olabilir, bebek iri olabilir, sarılığı uzun sürebilir, kalsiyum bozukluğu yaşayabilir. Fazla sıvı birikmesi nedeniyle erken doğum olabilir. Doğum sırasında omuz takılması meydana gelebilir, hatta bebekte sinirsel hasara neden olabilir. Diyabet hastaları gebelik süresince de çok dikkatli olmalı, bu grupta erken doğum, ani bebek kayıpları yaşanabiliyor."

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler