YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazlı bezi içinde bırakan ameliyata 505 bin TL dava
Gazlı bezi içinde bırakan ameliyata 505 bin TL dava
08 Şubat 2016 17:20
İstanbul'da özel bir hastanede ard arda ameliyat olan kadının son ameliyatında karnında havlu büyüklüğünde gazlı bez unutuldu. Emine Arslan isimli kadın, hatalı ameliyatı gerçekleştirdiğini iddia ettiği doktor ve hastaneye 505 bin liralık dava açtı.

Bir çocuk annesi Emine Arslan (34), geçen Eylül ayında 5 aylık hamileyken kontrol için Pendik’te özel bir hastaneye gitti. Doktoru M.U. yaptığı kontrolde Arslan’a bebeğinin karnında öldüğünü ve yumurtalıklarında 2 adet kisti olduğunu belirterek ameliyata alınması gerektiğini söyledi. Ameliyattan sonra doktor M.U. hastasına bebeğinin ve her 2 kistinin de alındığını belirtti. Ameliyat sonrası verilen patoloji raporunda tek bir kistten bahsedilmesi üzerine şüphelenen Arslan doktoruna durumu sorduğunda her şeyin kontrolü altında olduğuna dair cevap aldı.

Günler geçtikçe acıları artan kadın hasta, yeniden doktoruna gitti ve doktoru kendisine ağrılarının normal olduğu söyledi. Yataktan kalkamayacak duruma gelen Arslan, bir devlet hastanesinde muayene olmaya karar verdi ve 22 santimlik kisti olduğunu öğrendi. Devlet hastanesi Emine Arslan’ı bir üniversite hastanesine sevk etti.

HAVLU BÜYÜKLÜĞÜNDE GAZLI BEZ ÇIKARTTILAR

Üniversite hastanesinde kistinin büyüklüğünü gören doktorlar, Arslan’ı acil olarak ameliyata aldı. Doktorlar ameliyat devam ederken Arslan’ın karnında dalak altına doğru uzanan 25 santim çapında başka bir kitleye rastladı. Ameliyat sonrası hastaya verilen raporda  25 çapındaki bu kitlenin bir bez olduğu ve Arslan’ın karnından çıkarıldığı belirtildi.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Avukatlar savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde ilk ameliyatı gerçekleştiren doktor M.U.’nun, Arslan’ın şikayetlerine rağmen onu muayene etmemesi ve karnındaki gazlı bezi fark etmemesinin akılalmaz bir ihmal olduğunu belirterek hasta kadının ölüme terk edildiğini ifade etti.

Karnında unutulan bez nedeniyle Arslan’ın organlarının da iltihaplandığını belirten avukatlar, vücutta yabancı cisim unutulmasının başlı başına bir kusur sayıldığını kaydetti. Şüpheli doktor hakkında "Hekimliğin kötü uygulanması", "Kasten yaralama", "Güvenin kötüye kullanılması" suçlarından soruşturma başlatılmasını ve dava açılmasını talep eden avukatlar hastanenin de ruhsatının iptal edilmesini istedi. Arslan’ın karnından çıktığı belirtilen havlu büyüklüğündeki gazlı bezin fotoğrafı, hastane raporları ise dosyaya delil olarak sunuldu. Savcılık konuya ilişkin başlattığı soruşturmada, doktoru şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırdı.

YARIM MİLYON LİRA TAZMİNAT DAVASI

Emine Arslan’ın avukatları ayrıca doktor ve hastane hakkında da Anadolu Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak ev işlerini dahi yapamayacak hale gelen Arslan için 5 bini maddi, 500 bini ise manevi olmak üzere toplamda 505 bin lira tazminat davası da açtı.

'ÖLMEDİM AMA SÜRÜNÜYORUM'

Sağlık durumu ve başına gelenle ilgili soruları cevaplayan Emine Arslan "Ev işlerini dahi yapamıyorum. Ölmedim ama sürünüyorum. Bir unutkanlık yüzünden boydan boya kesildim. Davamın peşindeyim. Bezin çıktığı yeri hâlâ yatamıyorum. Ufak bir üşütmede doktora gidiyorum. Ameliyattan sonraki sıkıntılarım devam ediyor."

HASTANE: HANGİ AMELİYATTAN KALDIĞINI SORUŞTURMA ORTAYA ÇIKARACAK

Öte yandan ameliyatın gerçekleştiği özel hastanenin başhekimi, M.U.’nun hastanelerinde yarı zamanlı çalıştığını ve hastanın karnında ameliyatta unutulduğu belirtilen bezin türünün kendi hastanelerindeki ameliyatlarda kullanılmadığını kaydetti.

Arslan’ın daha önce 2 kez başka bir hastanede operasyon geçirdiğini öğrendiklerini söyleyen başhekim, gazlı bezin ne zamandır Arslan’ın karnında ve hangi ameliyattan kalmış olduğunun soruşturma aşamasında ortaya çıkacağını belirtti.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler