YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fıtık belasına ameliyatsız çözüm
Fıtık belasına ameliyatsız çözüm
10 Eylül 2013 10:23
İnsan hayatının her anında karşılaşabileceği bel ve boyun fıtıkları artık kabus olmayacak.

Günlük hayatta insan hayatını zorlaştıran bel ve boyun fıtıkları, ameliyat masasına yatmadan da artık tedavi ediliyor. İnsanların yüzde 80'i aktif hayatlarında bel ağrısı çekerken, fizik tedavi uzmanları tarafından uygulanan manipülasyon yöntemi yüzde 98 başarı oranı ile insanların fıtıktan kurtulmasını sağlıyor.

Ameliyat korkusu olanlar için önemli bir tedavi yöntemi olan manipülasyon hakkında bilgi veren Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ali Şahabettinoğlu, manipülasyonun elle yapılan bir fizik tedavi yöntemi olduğunu anlatarak, "Hastalıklı bölgeye ellerle bir takım bastırma germe gibi manevralar uygulanmakta.

Farklı bir tedavi yöntemi. Alternatif tıp değil. Sağlık Bakanlığı'nın tedavi hizmetleri listesinde de mevcuttur. Ama bel ve boyun fıtıkları dışında da omurga kilitlenmeleri, boyun tutulmaları, bir takım iç hastalıklarında da uygulanabilmekte. Türkiye'de pek bilinmiyor. Ama bütün dünyada çok yaygın. Çok az sayıda uzman doktor tarafından uygulanabilmekte maalesef" diye konuştu.

Fıtığa ameliyatsız çözüm

Ali Şahabettinoğlu, ameliyat gerektirmeyen her bel ve boyun fıtıklarında manipülasyon tedavisinin uygulandığına işaret etti. Bursa'daki muayahanesinde hastalarına hizmet veren Şahabettinoğlu, manipülasyon sayesinde onlarca insanın fıtıktan kurtulmasını sağladı. Bel ve boyun fıtığı yüzünden yürüyemez ve uyuyamaz duruma gelen hastalar ise bu tedavi ile eski sağlıklarına kavuşuyor.

1.5 ayda fıtıktan kurtuldu

Bursa'da mali müşavirlik yapan bel fıtığı sebebiyle günlerce rahat bir şekilde yürüyemeyen ve oturamayan Sedat Kasapoğlu (54), 6 haftalık tedavinin ardından fıtıktan kurtulmanın mutluluğunu yaşıyor. Kasapoğlu, "Benim ağrılarım 2012 yılında başladı. Bazı nedenlerden dolayı tedaviye başlayamadım. Bu sene de fıtık ağrıların daha da artmaya başlayınca, ameliyata karar verdim. Ama bazı nedenlerden dolayı ameliyatı erteledim. Yaklaşık 1,5 ile 2 ay içinde elle tedavi sayesinde fıtıktan kurtuldum" şeklinde konuştu.

"Fıtığı hayatımdan sildim"

Kasapoğlu, fıtıktan kurtulduğu için geceleri rahat uyuduğunu, işe rahat gidip geldiğini ifade ederek, "Şu an hiçbir ağrım yok. Daha önce oturamıyordum. Şu anda koltukta otururken hiçbir ağrı hissetmiyorum. Ama daha önce ayak bileğimde ve bacaklarımda ağrılarım vardı. Gece yatarken ağrılarım artıyordu. İşe giderken ağrılarım beni bunaltıyordu" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler