YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fındığın faydaları saymakla bitmiyor...
Fındığın faydaları saymakla bitmiyor...
23 Mayıs 2016 08:19
Fındığın kalpten kolestrole kadar bir çok hastalığa iyi geldiği açıklandı. Fındık tüketilerek kalp damar rahatsızlıklarının gerçekleşme ihtimalinin düşürülebileceğini söyleyen Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, fındığın faydalarını sıraladı.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Müdürü ve Uluslararası Nutrasötikler ve Fonksiyonel Gıdalar Kongresi ve Fuarı (ISNFF) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, fndığın faydaları ile ilgili bir makale yayınladı. Makalesinde, fındığın kalpten kolestrole kadar bir çok hastalığa iyi geldiğini söyleyen Alaşalvar, fındık tüketilerek kalp damar rahatsızlıklarının gerçekleşme ihtimalinin düşürülebileceğini söyledi.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü Müdürü ve Uluslararası Nutrasötikler ve Fonksiyonel Gıdalar Kongresi ve Fuarı (ISNFF) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar, Giresun Ticaret Borsası’nın yayınladığı ‘Fındık’ isimli dergide ndığın faydaları ile alakalı bir makale yayınladı.

Doç. Dr. Cesarettin Alaşalvar’ın fındığın faydaları, içeriği ve kullanımı ile ilgili olarak hazırladığı makalesinden göze çarpan, öğüt niteliğindeki ayrıntılar şu şekilde;

“İçerik olarak bakıldığında 100 gram naturel fındık, yaklaşık %60 civarında yağ içermektedir. Fındık yağı nötral ve polar yağlar olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Toplam yağın yüzde 98,8’ini nötral ve yüzde 1,2’sini polar yağlardan oluşmaktadır. Nötral yağların tamamını ise triaçilgliseroller oluşturur. Fındık yağında 12 çeşit TAG bileşeni bulunmakta olup, en fazla olanı yüzde 70-75 oranında bulunan ‘oleoyl-oleoyl-oleoyl’ olarak adlandırılan bileşiktir. 16 çeşit yağ asidini bünyesinde barındıran fındık yağında, en önemli yağ asidi ise toplam yağ asitlerinin yüzde 80-85’ini oluşturan oleik asittir. Tokollerin farklı bileşikleri E vitamini aktivitesi gösterir. En aktif olanı ise alpha-tokoferoldür. Fındık yağı bünyesinde 4 çeşit tokoferol ve 3 çeşit tokotrienol içerir. Bunlar içerisinde, fındık yağında en yüksek düzeyde olan ise alpha-tokoferoldür. E vitamini vücudumuz için elzem bir vitamin olup, günlük ihtiyacımız ise 15 mg düzeyindedir.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler