YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fenilketonürili çocukların aileleri toplandı
Fenilketonürili çocukların aileleri toplandı
Fenilketonürili çocukların aileleri toplandı
07 Nisan 2008 / 20:06 Güncelleme: 07 Nisan 2008 / 00:00

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürlüğünce organize edilen Fenilketonürili çocukların ailelerine çocukların yaşamları ile alakalı bilgilendirme toplantısı yapıldı.


           


Toplantıda ailelere son gelişmeler hakkında bilgiler vererek onları aydınlatan  İl Sağlık Müdürü Dr.Reha Hüdayioğlu, hastalığın çok hassas bakım gerektirecek bir evresi olduğunu ve ailelerin beslenme diyetine çok önem vermelerinin gerektiğini belirttti. Hüdayioğlu, ” Fenilketönüri taraması ilimizde 1994 yılından itibaren başlamış, o tarihten bu yana 194.290 bebeğin topuğundan kan alınarak tarama yapılmıştır. Sağlık müdürlüğü olarak topluma sağlıklı bireyler yetiştirmek görevini bu çocuklarımızda da göstermekteyiz. FKÜ çocuklarımızın bakımı ve tedavisi Ankara Hacettepe Üniversitesi ve Adana Çukurova üniversitesinde yapılmakta müdürlüğümüzce takip edilmektedir.” dedi.


           


Fenilketonüri Nedir?


Fenilketonüri, aileden katılım yoluyla geçebilen bir hastalıktır. Bu hastalıkla doğan çocuklar proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir maddeyi metobolize edemezler. Buna bağlı olarak kanda ve diğer vücut sıvılarında artmış olan bu madde ve onun atıkları çocuğun gelişmekte olan beynini harap eder. Dolayısıyla çocuğun ileri derecede zeka özürlü olmasına ve sinir sistemini ilgilendiren daha bir çok belirtinin ortaya çıkmasına neden olur.Belirtileri Nelerdir ?


Hayatın ilk birkaç ayı içerisinde fenilketonüri hastalığı olan bebekleri sağlıklı bebeklerden ayıran özellikler fark edilemez. Tedavi edilmeyen çocuklarda 4. ay civarında sinir sistemi belirtileri oluşmaya başlar. 5. - 6. aylardan sonra çocuklukta belirgin zeka geriliğinin yanında, akranlarından farklı olarak oturma, yürüme, konuşma gibi beceriler gelişemez. Beyin gelişmeleri normal olmadığından başları küçük kalır. Ayrıca kusma, aşırı el, kol, baş hareketleri, sara nöbetleri, ciltte döküntüler, idrar ve terin küf gibi kokması hastalığın önemli belirtilerindendir. Bu çocukların % 60!ında göz, kaş ve cilt rengi anne-babaya göre daha açıktır.Nasıl Tedavi Edilir ?


Erken tanı konduğunda fenilketonüri tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavide genel ilke, gıda ile alınan fenilalanin miktarını azaltarak kan fenilalanin düzeyini normal sınırlar içinde tutmaktır. Diyet tedavisi için fenilalanini çok azaltılmış özel ve ilaç niteliğindeki mamaların kullanılması gerekmektedir. Beyin dokusunun en hızlı geliştiği ilk 8-10 yıl boyunca tedavi devam etmelidir.Ülkemizde Fenilketonüri Hangi Sıklıkta Görülür ?


Fenilketonüri Amerika'da ve bir birçok Avrupa Ülkesinde her 10.000-30.000 yeni doğanda bir görülmesine karşın Ülkemizde 3.000-4.500 yeni doğandan birinde görülmektedir. Türkiye Fenilketonüri hastalığının en sık görüldüğü bir ülkedir. Her yıl 400-500 çocuk bu hastalıkla doğmaktadır. Her 20-25 kişiden birinin hastalığı taşıyor olması ve ülkemizde akraba evliliklerinin yüksek oranda yapılması hastalığın sık görülmesine neden olmaktadır. Hastalığın yeterince bilinmemesi, zekâ geriliği gösteren çocukların bu hastalık yönünden incelenmemesi hastalığın yayılımına neden olmaktadır.Fenilketonüri Hastalığı Yenidoğan Döneminde Tanımlanabilir


Fenilketonüri hastalığı ile doğan bebeğin beyni etkilenmeden erken olarak tanımlanması çok önemlidir. Bu amaçla geliştirilmiş her yeni doğana uygulanabilecek pratik ve ekonomik bir test vardır. Doğumevleri, sağlık ocakları ve ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde hayatın ilk 24 saatlerinden sonra topuktan 1 damla kan teşhis için yeterlidir


 


İSMAİL ÇAPAR / KAHRAMANMARAŞ

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler