YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Felçli hastalara umut ışığı
Felçli hastalara umut ışığı
15 Mart 2013 15:25
Türkiye'de çok az merkezde bulunan yürüme robotu özel bir fizik tedavi ve tıp merkezinde yürüyemeyen hastalar için umut ışığı oldu.

 

Özellikle omurilik yaralanmaları, kafa travmaları, ortopedik ve nörolojik hastalıklara bağlı yürüme bozukluklarının tedavisinde kullanılan yürüme robotu, bir bilgisayar programı sayesinde hasar gören bacağa normal yürüme hareketleri yaptırarak beyne hareketlerin orijinalini hatırlatıyor ve tedavi sürecine destek veriyor.
 
Bisiklete ilk bindiğimiz gün gibi
 
Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Ferda Firdin: ‘’Cihazı ilk bisiklete bindiğiniz güne benzetebiliriz, önce dört tekerlek yardımıyla kullanırken bir süre sonra denge sorunumuzu çözüp iki tekerleğe geçebiliyoruz. Cihaz da tam bunu yapmaya çalışıyor. Bilgisayar programı desteğiyle hasta, hasar görmüş olan bacağını normal zamanlardaki gibi kullanabiliyor. Bu durum da hastanın unutmuş olduğu hareketin orjinali beyne hatırlatılmış oluyor. Vücuda bir uyarı sinyali gibi değerlendirilebilecek sistemle hasta yavaş yavaş ama sağlam adımlarla sağlığına kavuşuyor.’’ dedi.
 
Bu tür hastalıkların fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinin normal şartlarda oldukça ağrılı geçtiğini belirten Uzm. Dr. Ferda Firdin, bu cihaz sayesinde hasta acı duymadan tedavi edilebildiği gibi birçok hastalığın ilacı olan moral ve motivasyonu da kazandığının altını çizdi.
 
İHA
Etiketler:
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler