YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Felce yol açan 10 neden
Felce yol açan 10 neden
23 Haziran 2010 08:55
Kanada'da felç geçiren 3 bin kişi ile felç geçirmemiş 3 bin kişi üzerinde bir araştırma yapıldı. Sonuca göre sigara içenlerin felç geçirme riskinin 2 kat olduğu, stresin ise bu riski yüzde 30 oaranında artırdığı belirlendi.

Bilim adamları, felce yol açan 10 anahtar sağlık problemini tespit etti.

The Telegraph'ta yer alan habere göre, Kanada'nın Ontario şehrinde bulunan McMaster Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada, bilim adamları yüksek kan basıncı, sigara içme, şişmanlık, fiziksel aktivite yoksunluğu, yüksek kötü kolesterol seviyesi, şeker hastalığı, alkol, stres, depresyon ve kalp bozukluğunun felce yol açtığını belirlediler.

The Lancet isimli tıp dergisinde yayınlanan ve felç nedenlerine ilişkin en kapsamlı araştırma olan çalışma, aynı zamanda Pekin'de düzenlenen Dünya Kardiyoloji Kongresi'nde de kamuoyuna sunuldu. Çalışmada felç geçiren 3 bin kişi ile felç geçirmemiş 3 bin kişi incelendi.

Katılımcılara ne kadar egzersiz yaptıkları, nasıl beslendikleri, sigara içip içmedikleri gibi yaşam tarzlarıyla ilgili sorular soruldu. Bu kapsamda, sigara içenlerin felç geçirme riskinin 2 kat fazla olduğu, yetersiz beslenme ve depresyonun riski yüzde 35, stresin ise felç geçirme riskini yüzde 30 oranında artırdığı belirlendi.

Egzersiz yapmanın, aktif olmanın ise felç riskini yüzde 30 azalttığı saptandı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler