YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Felç riskini azaltıyor
Felç riskini azaltıyor
12 Nisan 2010 09:18
Haftada 2 saat ya da daha fazla yürüyüş yapan kadınların felç riskinin yürüyüs yapmayan kadınlara oranla daha fazla olduğu belirtildi.

 Kilo vermeye yardımcı olan yürüyüşün kadınlarda felç riskini de azalttığı tespit edildi.

"Journal of the American Heart Association" isimli tıp dergisinde yayınlanan çalışmada, araştırmacılar haftada 2 saat veya daha fazla yürüyüş yapan ve genellikle tempolu yürüyen kadınların felç riskinin yürüyüş yapmayan kadınlardan daha düşük olduğunu buldular.

Boston'da Harvard Halk Sağlığı Okulu'ndan araştırmacılar, düzenli yürüyüşün de içinde olduğu fiziksel aktivitenin felci önlemek için önemli bir davranış olduğunu söyledi.

Ayrıca fiziksel aktivitenin kardiyovasküler sağlığı desteklemek ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için de şart olduğunu belirten araştırmacılar, yürümenin de fiziksel aktivite şekli olduğunu ifade ettiler. Yaş ortalaması 54 olan 39 bin 315 kadın sağlık profesyonelinin katıldığı çalışmada, her 2-3 yılda, katılımcılar, boş zamanlarda yaptıkları fiziksel aktiviteleri (yürüyüş ve gezme, koşu, yavaş ve tempolu koşu, bisiklete binme, aerobik egzersiz ya da dans, egzersiz aletleri kullanma, tenis oynama, yüzme ve germe hareketleri gibi) rapor ettiler.
Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler