YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fazla su öldürebilir
Fazla su öldürebilir
02 Temmuz 2015 17:53
Sürekli su için diye tavsiyede bulunan uzmanlardan farklı olarak ABD'li uzmanlar 'fazla su öldürebilir' dedi. ABD'li araştırmacılar, spor sırasında aşırı su içilmesinin ölüme dahi yol açabileceği konusunda uyarıyor.

ABD'de düzenlenen Spor Sağlığı Paneli'ne katılan bir grup doktor, spor sağlığı uzmanı, kondisyoner ve akademisyen, yayınladıkları bildiride "Spor yaparken aşırı su tüketimi sadece eski bir inanış değil, aynı zamanda oldukça da tehlikeli" dendi.

Spor yapan kişilerin sadece susadıkları zaman su içmesi gerektiğini belirten uzmanlar, aşırı su tüketimi nedeniyle spor esnasında kandaki sodyum seviyesinin düştüğünü ve kişilerin hiponatremiye girebileceğini ifade ediyor.

Spor yaparken fazla su içmek öldürür

"Sadece çok tempolu kardio çalışması yapacak olan kişilerin hızlı ter atımı başlamadan ve susama hissi gelmeden önce su içmesinde bir sorun yaşanmıyor" denen açıklamada, spor esnasında fazla su tüketiminin baş dönmesi, bulantı ve hatta beyin ödemine dahi yol açabileceği uyarıları yapılıyor.

En az 14 sporcunun egzersiz sırasında aşırı su içtikleri için hayatını kaybettiği ifade edilen açıklamada aşırı su tüketiminin vücutta yarattığı sorunlar şöyle açıklanıyor: "Gereğinden fazla su içilince kanda sodyum azalıyor. Böbreklerde çok fazla sıvının birikmesinin ardından vücuttaki hücreler aşırı sıvıyı depolamaya gayret etmeye başlıyor. Bu da vücudun farklı yerlerinde ödemlere neden oluyor. Beyinde oluşabilecek ödemler ise komaya hatta ölüme dahi yol açabiliyor."

 // uğur yiğit
Milletin sağlığını bozan bu çakma uzmanlar değil mi zaten. Hele bizim uzmanlar! Kendilerinin yaptığı bir araştırma yok ancak Belçikalı nın İsviçreli nin yaptığı araştırmaları millete pompalamasını iyi bilirler. Yok efendim şuna göre buna göre gibisinden......
02 Temmuz 2015 19:31
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler