YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Eylem çağrısı halka haksızlık"
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk Tabipler Birliği'nin Tam Gün Yasa Tasarısı'na karşı eylem çağrılarıyla ilgili olarak, ''Halkın bu kadar yararına olan bir kanunda, eylem çağrıları halka yapılabilecek büyük bir haksızlıktır'' dedi.
"Eylem çağrısı halka haksızlık"
16 Ocak 2010 / 18:07 Güncelleme: 16 Ocak 2010 / 18:10

Erzurum'da bulunan Bakan Akdağ, partisinin Palandöken İlçe Başkanlığı Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülmekte olan sağlıkla ilgili Tam Gün Yasa Tasarısı ile hem doktorlara hem de vatandaşa önemli avantajlar sağlanacağını söyledi.
 

Ancak Tabipler Birliği'nin söz konusu kanuna karşı olduğunu ifade eden Bakan Akdağ, ''Tabipler Birliği neden karşı çıkıyor? Tabipler Birliği hastanelerde iş bırakmaları için doktorlara çağrıda bulunuyor. Halkın bu kadar yararına olan bir kanunda, bu çeşitten eylem çağrıları halka yapılabilecek büyük bir haksızlıktır. Bu çağrıları yapmak, bu çağrıları yapanların ettikleri hekimlik yeminine sığmaz, ayıptır, yazıktır'' diye konuştu.
 

Bakan Akdağ, yapılan itirazlarda yapılacak düzenleme ile doktorların haklarının elinden alınacağının öne sürüldüğünü ifade ederek, ''Kanun doktorun şu hakkını elinden alıyor; muayene ile devlet beraber olmaz. Elinden alınan hak sadece bu'' dedi.
 

Kanunun sağlık çalışanlarına önemli avantajlar sağladığını ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:
 ''Şimdi neyin karşısındalar, Türk Tabipler Birliği neye karşı, neyin eylemini yapıyorlar? Yani 'vatandaş çile çeksin, biz onların çile çekmesini istiyoruz' diye eylem yapma hakları yok değil mi? Böyle bir şey için deli olmaları lazım. Neyin eylemini yapıyorlar? Doktorların sabit aylık gelirleri artıyor. Bu kanunla vatandaşın çilesini sonlandıracağız ama doktorlara emeklerinin karşılığında bir takım avantajlar da getiriyoruz. Doktorların sabit aylık gelirlerinin artırılmasına mı karşı Türk Tabipler Birliği? Ben şimdi soruyorum, eğer karşısındaysalar desinler ki 'karşıyız'. Doktorların bu kanundan sonraki her çalışma yılı için emeklilik maaşlarında da artış olacak. Tabipler Birliği buna mı karşı? Emekli maaşları artmasın, Tabipler Birliği bunu mu istiyor?'' 
 
 ''BÖYLE BİR MESLEK ÖRGÜTÜ OLUR MU?'' 

 
 Tam Gün Yasası ile doktorların, asistanların nöbet parasının da artırılacağını anlatan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
 ''Doktorlar mesailerinden sonra hastanede ilave çalışma yaparsalar, şu anda yapılan ek ödemelerin üstüne bir kere daha ek ödeme veriyoruz. Doktorların kazancı artıyor. Ama bu ek ödemeyi vatandaştan almayacaklar, devlet verecek. 'Benim vatandaşımdan alma, ben sana ilave ücret vereceğiz' diyoruz.

Tabipler Birliği buna mı karşı, doktorların biraz daha mesai yapıp para kazanmalarına mı karşı? Bugün asistanlar, çok cüzi nöbet parası alıyor. Diğer doktorların da nöbet parası çok düşük. Nöbet paralarını artırıyoruz. Tabipler Birliği, nöbet parasının artırılmasına mı karşı? Bu asistanlar uzun nöbetler tutuyorlar. Onlara belli saatten sonra nöbet parası ödenmiyordu. Bu saatleri uzatıyoruz. Nöbet tutmuşsa 'emeğinin hakkını o asistana, o fedakarlıkla çalışan doktora verelim' diyoruz. Tabipler Birliği buna mı karşı? Böyle bir meslek örgütü olur mu? Neye karşısın? Yani neye karşı olduğunu söyle. İdeolojik kelimelerle, cümlelerle anlatıp milletin kafasını karıştırma, açıkça bunlara karşıysan 'bunlara karşıyım' deyin.''
 Yasa ile doktorların haklarının korunması için meslek sigortası uygulamasının da başlatılacağını dile getiren Akdağ, şöyle devam etti:
 

''Mahkemelerde tabiplere hataları için çok ciddi tazminatlar ödettiriliyor ve doktorlar ödeme gücünden mahrum kalıyor. Böyle bir bir durumda doktoru korumak üzere meslek sigortası getiriyoruz ve bu sigortanın yarısını iş veren ödeyecek. Devlette çalışıyorsa devlet, özel sektörde ise özel sektör ödeyecek. Tabipler Birliği yoksa buna mı karşı? Şimdi Tabipler Birliği, halkı aldatmaktan vazgeçmelidir. Açıkça çıksınlar 'AK Parti hükümetlerinin, AK Parti'nin sağılık programı vatandaşı memnun ettikçe, vatandaşın işini kolaylaştıkça biz onlara muhalif olduğumuz için, ideolojik olarak onların karşısında olduğumuz için bizim pozisyonumuz zorlaşıyor' desinler. Yahut çıksın bir parti kursunlar. Gelsinler AK Parti ile mücadele etsinler. Çok büyük haksızlık yapıyorlar'' 
 
 ''HEKİMLERİMİZ EYLEM GÜNÜNDE DE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEKLER''
 
Sağlık Bakanı Akdağ, hekimlerin daha önce olduğu gibi yine kışkırtmalara ve provokasyonlara itibar etmeyeceğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
 

''Hekimlerimiz kendi yeminlerini, kendi insaf ve vicdan ölçüleri içerisinde aynı zamanda sorumluluk içerisinde, hukuki sorumluluk bilincinde hastalara, vatandaşlara onların eylem dediği günde de hizmet etmeye devam edecekler. Birileri ideolojik olarak ne yaparsa yapsın biz sağlıkta dönüşüm programı kapsamında halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu bizim boynumuzun borcudur.''
aa

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler