YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evrensel grip aşısı geliyor
Evrensel grip aşısı geliyor
18 Temmuz 2010 10:58
Birçok virüs türüne karşı koruyan evrensel grip aşısı 2013 yılında hastalar üzerinde test edilebilecek.

İnsanları, birçok virüs türüne karşı koruyan evrensel grip aşısı birkaç yıl içinde üretilecek.

The Telegraph'ta yayınlanan habere göre, Amerikan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nde görevli araştırmacılar, aşının ilk güvenlik deneylerinin başladığını belirterek, en erken 2013 yılında hastalar üzerinde test edileceğini ifade ettiler.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için DNA'yı da kullanan yeni grip aşısının, denendiğini söyleyen araştırmacılar, sonuçların heyecan verici olduğunu açıkladılar. Bu çalışmanın grip virüsünün bütün türlerine karşı koruyucu evrensel aşı yönünde ilk adım olduğu belirtilirken, küçük yaşta yapılacak bu aşı sayesinde ilerleyen yıllarda grip virüsüne karşı kesin koruma sağlanabileceği kaydedildi.

Science dergisinde yayınlanan çalışmada, aşının, 1934'teki salgına neden olan ölümcül grip virüsü, 2006 ile 2007 grip türüne ve hatta kuş gribine karşı bile koruma sağladığı belirlendi.

Bugüne kadar grip virüslerinin aşılara karşı dirençli olmasıyla ve değişime uğramasıyla kendini gösterdiğini belirten araştırmacılar, çalışmanın insanlar üzerinde de başarılı olmasını umduklarını söylediler.


Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler