YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erken taburcu edilen hastada domuz gribi çıktı
Hasta 6 gün önce Avusturya'dan Türkiye'ye giriş yapmıştı
Erken taburcu edilen hastada domuz gribi çıktı
29 Haziran 2009 / 15:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Yurtdışından gelerek Tekirdağ’da rahatsızlanan bir kişi, domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Ancak testler sürerken taburcu edildi. Sonuç 2 gün sonra geldi: Hastada domuz gribi var.
 
Tekirdağ Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, 26 Haziran’da Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne gelen Tansu Sesli isimli bir kişide domuz gribi virüsüne rastandığı bildirildi.


Açıklamada, hastanın sağlık durumunun iyi olduğu ve kontrol altında tutulduğu belirtilerek "Hastanın temasta bulunduğu kişilerin de günlük olarak kontrolleri yapılmakta olup, hasta ve temaslıları çok yakından izlenmektedir'' denildi.


Avustralya'dan 6 gün önce Türkiye'ye giriş yaptığı öğrenilen Tansu Sesli, İstanbul'dan Tekirdağ'a gelirken otoban gişelerinde rahatsızlanmış ve Tekirdağ Özel Yaşam Hastanesi'ne kaldırılmıştı.


Özel hastanede intaniye servisi bulunmadığı için Sesli, Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne sevk edilmişti.


Devlet Hastanesi'nde H1N1 analizi yapılmak için alınan numune, İstanbul'a gönderilmişti. Hastanede de karantina uygulaması başlatılmıştı.


Tekirdağ Devlet Hastanesi Başhekimi Cengiz Becerir, yaptığı açıklamada, kesin sonucun yapılan testlerden sonra belli olacağını belirterek “Hastada domuz gribi olduğunu düşünmüyoruz” demişti.


Test işlemleri devam edreken Sesli taburcu edilmiş, hastanedeki karantina da kaldırılmıştı.


Sesli’nin eşinin de yurtdışında yüksek ateş şikayetiyle hastaneye kaldırıldığı, ancak domuz gribine rastlanmadığı belirtilmişti.


Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doçent Doktor Turan Buzgan NTV'nin "Denizli ve Tekirdağ'da domuz gribi tanısı alan hastaların hastane dışında evlerinde gözetim altında tutulduğu belirtiliyor. Bakanlık hastane dışında hastaları gözetim altında tutmak gibi bir karar değişikliği içinde mi?" sorusuna şu yanıtı verdi: 


"Bakanlığımız başlangıçta hastanelerde takip uygulaması yapmıştı. İlk şüpheli vakalar laboratuvar sonucu çıkana kadar, hastalar da iyileşe kadar hastanede tutuluyordu. Şimdi genel durumu iyi olan şüpheli kişiler tedbir alınarak evde takibe alınabiliyor. Bilim Kurulu’nun da böyle bir kararı var."


Buzgan "Bu bölgelerde karantina koşullarına uyuluyor mu?" sorusunu ise şu şekilde yanıtladı: "Aslında domuz gribinde karantina uygulaması yok. Çünkü bölgesel izolasyonu gerektiren bir durum yok. Sadece kişiye izolasyon uygulanıyor.Yani ziyaretler kısıtlanıyor. Koruyucu dozda ilaç veriliyor. Hangi durumlarda maske takılacağı ve temizlik koşulları öğretiliyor ve evde takip ediliyor. Hastalıgğı ciddiye almak lazım ama panige gerek yok. "

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler