YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erkekler de meme kanserine yakalanabiliyor
Erkekler de meme kanserine yakalanabiliyor
30 Ocak 2014 11:04
Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve İl Kanser Kontrol Birim Sorumlusu Dr. N. Ömür Kahraman, Rönesans Eğitim Vakfı'nca düzenlenen seminerde meme kanserini anlatarak, uyarılarda bulundu.

Rönesans Eğitim Vakfı'nın, Adana Optimum Outlet Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nin ev sahipliğinde,Çukurova Rotary Derneği ve KETEM işbirliği ile düzenlediği "Anne-Baba Destek Programı-12" kapsamında Avşar Sinema Salonu'nda düzenlenen eğitim seminerleri dizisinin konusu bu kez, "Meme Kanseri" oldu.

Kendi kendine muayenenin önemi

KETEM ve İl Kanser Kontrol Birim Sorumlusu Dr. N. Ömür Kahraman seminerdeki konuşmasında, özellikle bayanlar için önemli bir sağlık sorunu olan ve görülme sıklığı her geçen gün artan meme kanserinde erken tanının önemine dikkati çekti. Kendi kendine muayenenin önemine değinen Dr. Kahraman, "Meme kanserinde kendi kendini muayenenin yanı sıra doktor muayenesi ve yılda bir kez mamografi çektirmek hastalığın erken tanısında çok önemlidir. Özellikle 40 yaşın üzerindeki her kadın yılda bir kez mamografi çektirmelidir" dedi.

Sadece kadın hastalığı değil

Erken tanı konulduğunda meme kanserinin tamamen tedavi edilebildiğini bildiren Dr. Kahraman, kişinin kendi kendini nasıl muayene edebileceğini maket üzerinde anlattı.Meme kanserinin yaşamın herhangi bir sürecinde olabileceği gibi ilerleyen yaşlarda bu hastalığın görülme sıklığının arttığını aktaran Dr. Kahraman, kadınların belirli aralıklarla mutlaka muayene olmaları gerektiğini ifade etti. Dr. Kahraman, her ne kadar kadın hastalığı olarak algılansa da erkeklerin de meme kanserine olabileceğine dikkati çekti.

Kahraman, özellikle ailesinde meme kanseri olan erkeklerin de erken tanıda geç kalmaması uyarısında bulundu. Erkeklerde meme kanserinin kadınlara göre daha nadir görüldüğünü kaydeden Kahraman, her 100 erkekten birinde saptanabileceğini ancak, erkeklerdeki meme kanserinin daha tehlikeli olduğunu söyledi.


Dr. Ömür Kahraman, kanserin dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını belirterek, görülme sıklığının gittikçe artığını söyledi. Erkeklerde akciğer, prostat, mide-kolan, mesane kanserlerinin sıklıkla görüldüğünü vurgulayan Kahraman, kadınlarda ise meme, akciğer, rahim ağzı ve rahim ve mide kolon kanserlerinin en sık rastlanan kanserler olduğunu belirtti.Dr. Kahraman, isteyen herkesin ücretsiz olarak katılabildiği eğitim seminerinde, meme kanserinde erken teşhisin öneminin yanı sıra, tedavi aşamasında dikkat edilmesi gerekenleri de anlattı. Kahraman, katılımcıların sorularını da yanıtladı.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler