YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En önemli gelişme "konforlu tüp bebek yöntemi"
En önemli gelişme "konforlu tüp bebek yöntemi"
En önemli gelişme "konforlu tüp bebek yöntemi"
16 Mart 2008 / 07:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Onu Seda Sayan'ın programına sponsor olan tüp bebek doktoru olarak tanıdık. EuroFertil'in kurucusu Dr. Hakan Özörnek programda, imkanı olmayan evli çiftlerin çocuk sahibi olmaları için yardımcı oluyor. Bir çok ünlü ve kariyer sahibi insanın başvurduğu doktor Özörnek, işiyle ilgili ser veriyor, sır vermiyor. Ancak anlıyoruz ki başarısının sırrı işini iyi bilmesinde ve biraz da gerçekçi olmasında. Mesela tüpleri tıkalı bir kadının aşılama yöntemiyle anne olamayacağını, bunun vakit kaybı olduğunu açıkça söylüyor. Gerçekçi olduğu kadar esprili de. Laboratuar ortamında oluşturdukları embriyoları anne rahmine yerleştirirken, onlarla tatlı tatlı konuşuyor, böylece anne rahmine daha iyi tutunacaklarına inanıyor.


Tüp bebek (mikroenjeksiyon) yönteminde hangi noktaya ulaşıldı, en son gelişme nedir?


En önemli gelişme "konforlu tüp bebek yöntemi" .


Nedir bu yöntem?


Eskiden tedavide daha çok ilaç kullanılıyordu ve daha çok sayıda yumurta toplanıyordu. Artık öyle düşünülmüyor. Artık az sayıda yumurtada bile aynı oranda başarıyla gebelik şansı elde ediyoruz. Yani bir kadından altı yumurta çıkmasıyla on altı yumurta çıkması arasında çok bir fark yok. O zaman daha az ilaç kullanalım ki tedavi daha az stresli olsun dedik. Eskiden bir kez tüp bebek yöntemini deneyip başarılı olamayan çiftler ikinciyi pek tercih etmiyordu, ilaç tedavisinden kaçındığı için. Çünkü ilaç tedavisi daha ağırdı. Yeni ilaçlar tedaviyi de rahatlattı. İlaçları deri altına yapabiliyoruz. Bu iğneler ince uçlu ve kullanımı kolay. Daha rahat ve konforlu hale geldi Hasta iğneyi kendisi yapabiliyor. Eskiden kalçadan yapılırdı şimdi karından yapılan iğnelerle, şeker hastalarının iğnesi gibi ve en önemlisi dozajı az olduğu için yan etkileri de azalıyor. Dolayısıyla maliyeti de az oluyor. İlaçların dozajı az olduğu için de hastayı takip ederken kan almaya gerek kalmıyor, hastayı sadece ultrason ile takip edebiliyoruz. Ben buna konforlu tüp bebek yöntemi diyorum kısaca.


Hastalar en çok hangi problemle geliyor?


En çok erkek problemi yani erkek kısırlığı. Ondan sonra da kadında yumurtlama bozuklukları. Kadının tüpleri tıkalı olabiliyor, yumurta sayısı az olabiliyor. Önce bakıyoruz tabii probleme göre işlemi başlatıyoruz. Bizim toplumumuzda önce kadın problemli görülür adamın durumu akıllarına bile gelmez. Mesela bir hasta geldi, ilk hanımından çocuğu olmamış yıllarca, demişler 'senin hanım yaşlı, genç birini al, olur.' İkinciyi almış, genç bir kızı, ondan da olmamış çocuk, bırakmış. Sonra bir tane genç bir kız daha almış, geldi bize, durumunu anlattı. “Aha bundan çocuk yap bana” diye. Kız dini nikahlı. Resmi nikah evdekinde, “Evdekine yapalım” dedik. “Doktor, o 52 yaşında, olmaz, yapacaksan buna yap” dedi. Mümkün değil kanunen zaten, baktık adamda problem var. Bir tanesi daha geldi yine biri dini nikahlı biri resmi nikahlı iki karısını da getirmiş, “Buna da, ötekine de çocuk yap doktor” dedi. (Gülerek anlatıyor) Resmi nikahlıya yapalım, sonra nikahı buna versin o zaman da buna yapalım dedik. 'Yok öldürür beni vermez nikahını' dedi. Espri bir yana bu işlemi sadece resmi nikahlılara yapabiliyoruz.


Başka ne şartlar gerekiyor?


Resmi nikah şart! Bir. Erkeğin kendi spermi olması gerekiyor iki. Ama en ilginç olanı İran'da başkasının spermini kullanmak serbestmiş.


Peki erkek kısırlığı nedir?


Halk dilinde spermlerin ölü olması ya da sperm kanallarının tıkalı olması. Bazen sperm kanalları doğuştan olmuyor. Biz bu durumda dahi müdahale edebiliyoruz. Hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların testislerinden alınan dokudan sperm elde edebiliyoruz. Lokal anestezi ile yapılan ağrısız bir işlemdir. Her iki testise 3-4 santimlik kesi yapılarak testisin dört farklı noktasından doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılır. Bu hücreler mikroenjeksiyon işleminde kullanılarak sonuca ulaşılır.


Peki yumurta dondurma işlemi nedir ve hangi durumlarda uygulanıyor?


Bu yöntem Amerika'da 'önce kariyer sahibi olurum sonra da anne' diye düşünen bayanlar için uygulanmaya başlamış. Önce okulunu bitirip, sonra işinde yükselmeyi hedefleyen kadınlar, 40 yaşından sonra anne olmak istediklerinde bu şansı zor yakalayabiliyor. Çünkü bir kadın doğduğunda yumurtalarının sayısı bellidir ve bunları harcaya harcaya menopoza gider. O nedenle yumurtasını dondurarak ileriki yaşlarda da anne olma şansını elde ediyor. Ülkemizde ise bu yöntem en çok kanser tedavisi gören kızlarımız ve kadınlarımız için uygulanıyor.


Peki tüm kanser hastalarının yumurtaları zarar görüyor mu?


Kemoterapi veya ışın tedavisi gördüklerinde yumurtaları yüzde 90 zarar görür. Kemoterapi gören hastaların dökülen saçları tedaviden sonra yerine gelir ama yumurtalar için aynı şey söz konusu değil.


Sonradan vücut tekrar yumurta üretmiyor mu?


Hayır. Herkesin vücudunda doğuştan itibaren belli sayıda var olan yumurtaları hazır bir şekilde bekliyor her ay belli sayıda yumurtlamak üzere. Onları öldürdüğün anda yenisi yok! Saç tekrar çıkıyor ama yumurta çıkmıyor!


O zaman bu çok önemli bir çalışma...


Evet aynen öyle.


YUMURTALAR BOZULMADAN DONDURULUYOR


Yumurta dondurmada başarı az deniyor?


Geçen seneye kadar öyleydi. Yumurta büyük bir hücre, içinde çok büyük bir sıvı var ve bu sıvı genleştikçe patlıyor. O nedenle dondurma işlemi esnasında yapısı bozulup patlayabiliyordu. Ama bir yıldır dondurma teknolojisindeki bir değişiklikle daha başarılı hale geldi. Bu yeni yöntemi İtalyanlar buldu. Biliyorsun orada dini inançları nedeniyle embriyo dondurulamıyor, canlı kabul edildiği için. O nedenle kalan fazla yumurtaları embriyo haline gelmeden, yumurta olarak dondurmada bir sakınca görmüyorlar. İtalyanlar bu işi yapa yapa bu yolda çok ilerlediler ve bu yöntemi buldular, gayet başarılı bir yöntem. Daha önceki teknolojide yavaş yavaş iki saatte donduruluyordu yumurta. Ama şimdi 20 bin derece birden düşürerek saniyeler içerisinde birden bire donduruluyor. Yumurta bozulmaya fırsat bulamadan donmuş oluyor.


Şu anki başarı oranı nedir?


On yumurtada altı yumurta gibi


En çok karşılaştığınız sorular?


Bir kere yanlış bilinen en önemli şeyi söyleyeyim. Başkasının spermi kullanılıyor, ya da karıştırılıyor gibi. Bu bir kere mümkün değil. Zaten ispatı çok kolay, artık DNA testleri çok kolay yaptırılıyor, hemen öğrenirsiniz.


Tavsiyeleriniz…


Tüp bebekten önce üç kez aşılama deniyoruz. Ama başarı oranı yüzde 15. Çünkü bilinmeyene gidiyoruz. Kanalı tıkalıysa hiç şansı yok. Yaş ile ilgili olarak da az başarı sağlanır. Yumurta kapasitesi düşük olduğundan aşılama yöntemi başarısızdır. Bir hastam bir kaç doktora gitmiş senin baba olma şansın yok demiş en son birisi. Boşuna para harcama demişler. Geldi, tese ameliyatı yaptık, baba oldu ve bunu söyleyen doktora söylemediğini bırakmadı. Ama ameliyat yapmadan bunu bilme şansı yoktur. Tesede yoksa yoktur ama açmadan görme şansımız yoktur.


Tüp bebek sudan ucuz


Bu yöntemlerin maliyetleri nedir?


Tüp bebek, ilaç hariç üç bin YTL. Sperm dondurma, 400 YTL. Yumurta dondurma bin 200 YTL.


Zaten SGK tüp bebeği ödemeye başladı. Üç defaya kadar ödüyor. İlaçların da yüzde seksenini ödüyor. Ama düşünenler Temmuz'dan önce denesinler çünkü Temmuz ayında bu rakam ikiye iniyor.


Hastalar en çok nereden?


Türkiye'nin her yerinden ve Avrupa, Danimarka, İtalya, Almanya, İsviçre'den her yerden geliyorlar.


Bu arada ünlü hastaların var ben Bu Bu arada ünlü hastaların da var, kimler desem?


(Gülüşmeler) Herkes.


İsim verseniz...


(Gülüyor) Hayır vermem!


Rana Elik - YENİŞAFAK
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler