YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En kirli top 10
En kirli top 10
04 Ocak 2015 21:41
Hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan Hijyen Konseyi, sağlık açısından tehlike arz eden 10 kirli ürünü açıkladı.

Hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan, hiçbir yere ve makama bağla olmayan, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluşan Hijyen Konseyi, sağlık açısından tehlike arz eden 10 kirli ürünü açıkladı.

Tüketicileri ve kamuoyunu uyarmayı, bazı noktalara dikkati çekmeyi amaçlayan konsey, 2014 yılında uygulamaya soktuğu "hijyenavcıları"nın tespitleriyle halkın sıklıkla kullandığı, sağlık açısından tehlike arz eden 10 kirli ürünü açıkladı.

Tuvaletten daha pisler

"Tuvaletten bile daha pis" olarak nitelendirilen, "kirli top 10" şeklinde açıklanan ürünler şöyle:

- Teneke kutu içeceklerin dış yüzeyi

- Hastane ve kamu binaları tırabzanları

- El kurutma makineleri

- Fast food ve çiğ köftecilerde verilen uzun süre bekletilmiş yeşil sebzeler

- Otobüs içindeki tutacaklar

- Havlu kullanılmayan spor salonlarındaki aletler

- Kağıt ve madeni paralar

- Restoran menü kitapçıkları

- Ortak kullanım alanlarındaki lamba düğmeleri

- Güzellik salonları ve kuaförlerdeki havlu ve aletler

"Türkiye'nin hemen her yerinde bu ürünler kullanılıyor ve hastalık yapıcı mikroorganizma taşıyabiliyor. Bu eşyalarla ilgili yaptırılan araştırmalar da gözönünde bulundurulduğunda vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor.

Bu eşya, makine ya da ürünler, fazla temizlenmediği için birçok hastalığa davetiye çıkarabiliyorlar. Bu listenin, hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmeyen durumlarda geçerli olduğunu belirten konsey yetkilileri, listedekiler hakkında hijyen avcılarının genel olarak hijyenkurallarına yeterince dikkat edilmediğini gözlemlediğini söyledi.

Yetkililer, hijyen kurallarına uyulan yerlerde yukarıda saydıklarının geçerli olmadığını kaydetti.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler