YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En çok bunlardan korkuyoruz
En çok bunlardan korkuyoruz
22 Eylül 2010 08:48
Türkiye'nin Sağlıklı ve İyi Yaşam Haritası çıkarıldı. 12 ilde yaplan araştırmada Türk halkının en çok kanser ve kalp krizinden korktukları ortaya çıktı.

12 şehirde binin üzerinde kişinin katılımıyla Türkiye’nin ‘Sağlıklı ve İyi Yaşam Haritası’ çıkarıldı.

Buna göre Türk halkının yalnızca yüzde 15’i uyku problemi yaşıyor. Bu oran Fransa’da yüzde 45, ABD’de yüzde 37, Japonya’da ise yüzde 57 civarında...

Türklerin mışıl mışıl uyuduğu, sağlık sorunlarının arasında 'uykunun olmadığı anlaşıldı. Türkiye'de 80 yıldır faaliyet gösterenTürk Philips Üst Yöneticisi ve Philips Sağlık Türkiye Müdürü Willem Rozen-berg, benzer bir araştırmayı faaliyet gösterdikleri 20 ülkede gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye'nin diğer ülkelerle en çok farklılık gösterdiği konunun uyku düzeni olduğunu kaydeden Rozenberg, "Sağlık ve iyi hissetme konusunda Fransa ile Türkiye birbirine çok benziyor" dedi.

EN ÇOK KALP KRİZİ VE KANSERDEN KORKUYORUZ

Türk halkı kendini iyi hissetmek için aile ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi ya da evde dinlenmeyi tercih ediyor.

Halkın yüzde 66'sı sağlık ve yaşamını iyi veya çok iyi olarak değerlendiriyor. Bu oran ABD'de yüzde 74, Fransa'da yüzde 68, Çin'de yüzde 34, ingiltere'de ise yüzde 38'den düşük.

Yüzde 83'ü Türkiye'deki sağlık hizmetlerini ve teknolojisini yeterli buluyor.Araştırmaya katılanların geneline göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde yakalanmaktan korktukları hastalıklar arasında kalp krizi, tansiyon problemi ve kanser yer alıyor.

Türk halkının yüzde 78'i ferah bir ortamın sağlık ve iyi yaşam durumları üzerinde etkili olduğunu söylüyor.

KADINLAR DAHA STRESLİ

Katılımcıların yüzde 65'i belirli bir düzeyde stres yaşyor. Kadınlar erkeklere göre stresi daha fazla hissediyor. Stres yüzde 76 oranında ekonomik koşullardan kaynaklanıyor.

Yüzde 41'lik bir kesim 65-70 yaşına, yüzde 27'lik bir bölüm ise 81 yaşına kadar yaşayacağını düşünüyor. Türk halkının yüzde 14'ü ebeveynlerinden daha uzun yaşayacağına inanıyor.

Bugün

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler