YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekmek arası sosyal medya yemeyin
Ekmek arası sosyal medya yemeyin
06 Aralık 2015 10:51
Yapılan araştırmalara göre sosyal medya, beslenmeyi olumsuz etkiliyor. Ana öğünler bilgisayar başında tüketiliyor, kişiler ne yiyecekleri konusunda blogger’ları örnek alıyor, interneti uzun süre kullanan çocuklar yetersiz besleniyor. Ama çözümü var!

Yolda yürürken, toplu taşıma araçlarında, restoranda, hatta uyumadan önce... Cep telefonu, tableti elinden düşürmeyen o kadar çok kişi var ki. Sayıları her geçen gün artıyor, akıllı telefon kullanma yaşı gittikçe düşüyor. Bir başka önem kazanan konu ise beslenme. Sağlıklı beslenme, egzersiz, organik gıda derken konuyla ilgili yapılan araştırmalar her geçen gün artıyor. Peki bu iki konunun birbirini nasıl değiştirdiğini merak ediyor musunuz? Acaba dijital çağ ve sosyal medya beslenme alışkanlarımızı etkiliyor mu?

Rochester Teknoloji Enstitüsü'nün yaptığı yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre; internet ve akıllı telefon kullanımının üniversite öğrencilerinin beslenme alışkanlıkları ve yiyeceklerle olan ilişkileri üzerinde etkileri olduğu kanıtlanmış durumda. En önemli etkisinin, gençlerin yemeği yalnız ve bilgisayar başında yemeği tercih etmesi olarak belirlenmiş. Yine bu yaş grubu arasında beslenme ile ilgili bilgi, yiyeceklerin besin değeri ve yemek tarifleri konusunda en çok kullanılan araştırma aracının internet olduğu araştırma sonucunda saptandı. Yine aynı konuda Hartman Grup'un yaptığı araştırma sonuçlarına göre; internet kullanıcılarının büyük bir kısmı yemek tercihi yaparken; yemekle ilgili blogger'ların ve toplulukların sosyal medya yayınlarında yer alan bilgileri kullanmayı tercih ediyor. Bu araştırmanın sonuçlarına göre; yemek seçimlerinin çoğu öğünden iki saat önce sosyal medyada takip edilen sayfalara göre yapılıyor, gençler yemek yapmayı YouTube'tan öğreniyor, ana öğünlerin ikisi bilgisayar başında tüketiliyor. Araştırmanın en ilginç sonucu; kişiler beslenme tarzlarına karar verirken yüzde 25 oranında blogger sitelerini kullanıyor, doktor ve diyetisyen sayfalarını tercih edenlerin oranı ise yüzde 18.

Ottowa Toplum Sağlığı Merkezi tarafından; yaş ortalaması 15 olan 9 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre; sosyal medyada geçirilen toplam zamanla çocukların beslenme alışkanlıkları arasında çok ciddi bir bağlantı olduğu tespit edilmiş. Sosyal medya ve internet başında uzun zaman geçiren çocukların, daha kısa zaman geçirenlere oranla yetersiz ve dengesiz beslendiği belirlenmiş.

Diyetisyen ve yaşam koçu Gizem Şeber'in önerileri şöyle:

Yemek zamanında sadece yemek yiyin

"Yemek yerken, başka faaliyetlerle uğraşmanın tokluk hissinin oluşmasında zorluk yarattığı biliniyor. Yıllardır verilen öneri, TV karşısında yemek yememekti. Günümüze uyarlanan versiyonu ise yemek yerken sosyal medyadan uzak durmak ve sadece yemekle ilgilenmek."

Bilgisayar başındayken sağlıklı atıştırmalıklar seçmek

"Çoğu kişi bilgisayar veya akıllı telefon başındayken bir şeyler atıştırmayı seviyor. İnternette zaman geçirirken su, maden suyu, çiğ sebze ve taze meyveler en iyi atıştırmalıklar."

Sosyal medyayı egzersiz motivasyonu için tercih etmek

"Egzersiz motivasyonunuz düşükse yürüyüş ve koşu gruplarına üye olarak grup aktivitelerine katılabilir ve egzersiz paylaşan sayfaları takip ederek daha fazla hareket edebilirsiniz."

Günde iki saatten fazla sosyal medya kullanmamak

"Kişinin kendi hayatını sürekli başkalarıyla kıyaslamasının depresyon ve özgüven kaybına neden olabileceği biliniyor. Psikologların önerisi iki saatten fazla sosyal medyada zaman geçirmemek."

Bilgi kirliliğinden korunmak

"Merak ettiğimiz sağlık konusunu internetten araştırdığımızda tek kaynak kullanmamak ve birçok yerden araştırarak, karar almak bilgi kirliliğinin sağlığımızı kirletmesine engel olmanın yollarından biri."

Bilgiye sağlık otoritelerinden ulaşmaya çalışmak

"Öğrenmek istediğimiz konuyu öncelikle sağlık örgütleri, üniversitelerin ilgili bölümlerinin sayfaları veya uzman sayfalarından okumak bilimsel ve doğru bilgiye ulaşmamızı kolaylaştırır."

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler