YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eker: Sütte KDV yüzde 8'den yüzde 1'e İNİYOR
Arz fazlası süt, okul çağındaki çocuklara içme sütü olarak dağıtılacak
Eker: Sütte KDV yüzde 8'den yüzde 1'e İNİYOR
12 Nisan 2009 / 09:14 Güncelleme: 12 Nisan 2009 / 00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, süt ve süt ürünlerinde KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi için Maliye Bakanlığı’na, süt sığırcılığı işletmelerinde kullanılan enerjide indirim yapılması için de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde girişimde bulunduğunu açıkladı


Eker, MHP Milletvekili Mustafa Enöz’ün soru önergesine verdiği yanıtta, süt fiyatlarının mevsimsel dalgalanmalar gösterdiğini kaydetti.


21 Ocak 2009’da üretici, sanayici, kamu, araştırma kurumları ve meslek odalarını bir araya getirerek sektörün sorunlarına çözüm bulunması için Ulusal Süt Konseyi’nin kurulduğunu anımsatan Eker, piyasa ve fiyat istikrarının sağlanarak kısa, orta ve uzun vadede stratejiler oluşturulacağını bildirdi. Eker, Türkiye’nin süt tozu ithal etmediğini kaydetti.


Okullara dağıtılacak


Eker, 2002’de 8.3 milyon ton olan süt üretiminin 2007’de 12.3 milyon tona ulaştığını, üretilen arz fazlası sütün çiğ süt fiyatlarını olumsuz etkilediğini kaydetti. Eker, “Arz fazlası sütün, okul çağındaki çocuklara içme sütü olarak dağıtılması, yoksul ailelere gıda yardımı olarak dağıtımı ve fazla sütün süt tozu olarak işlenmesi için proje çalışmaları devam ediyor” dedi.


Yem bitkisi desteklemesine devam edildiğini de belirten Eker, 2007’de 389 bin 286 üreticiye ekim yaptıkları 1 milyon 41 bin 985 hektar için 665 milyon TL ödeme yapıldığını vurguladı. Eker, bakanlığının uyguladığı süt desteklemelerinin ise sürdüğünü ve hakedişlerin üreticilere ödendiğini belirtti. MİLLİYET


 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler