YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eğer sizin de dişleriniz böyleyse! Erken yaşta...
Eğer sizin de dişleriniz böyleyse! Erken yaşta...
14 Ekim 2015 09:26
İnsan vücudunda birbiriyle ilgisiz gibi görünen bağlantılar, sağlığımızla ilgili ipuçları veriyor.

Bunlardan biri, ses ve boy arasındaki ilişki. Son yapılan araştırmalar, bir insanın sadece sesini duyarak boyu hakkında fikir sahibi olabileceğimizi ortaya koyuyor.

Alt gırtlak titreşimi adı verilen ve alt solunum yollarından çıkan ses, boy uzadıkça, azalıyor. Bu da, uzun boylu insanların alçak sesle konuşmasını açıklıyor.

 

Eğer sizin de gözünüz böyleyse DİKKAT! 3.resim

Kalp hastalıkları riski ve cilt üzerinde ilişki üzerine bir grup insan üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, vücudunda en az kırışıklık bulunan kişilerin, daha düşük, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riski taşıdığı tespit edildi.

 

Eğer sizin de gözünüz böyleyse DİKKAT! 5.resim

Yapılan bir araştırma, diş sağlığı ve bunama arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor. Çiğneme kabiliyeti daha iyi olanların, bunama riskine daha az maruz kaldığı tespit edildi. Fakat bunama öncesi zekadaki gerilemenin diş bakımı ve çiğneme üzerinde de etkisi olabileceği belirtiliyor.

Eğer sizin de gözünüz böyleyse DİKKAT! 6.resim

Aort damarındaki esneklik, yakında parmaktan alınan nabız ile ölçülebilecek. Bu damardaki sertleşme, kalp krizinden ölüm riski veya inme riskini artırabiliyor. Daha önce sadece kasık bölgesindeki damarlar incelenerek bu sertleşme oluyor.

 

Eğer sizin de gözünüz böyleyse DİKKAT! 9.resim

Tayvan'da yapılan bir araştırma ise, uyku apnesi şikayeti olanlarda, apne sonrası 5 yıl içinde glokom denilen ve körlüğe yol açabilen bir hastalığa yakalanma riskinin iki kat fazla olduğunu gösteriyor.
Uykuda rahat nefes alamama sonucu meydana gelen oksijen kaybı, göz sinirlerine hasar veriyor. Kandaki gaz seviyesini normalin üstünde artırıyor. Her iki durum da glokoma yol açıyor.

 

Eğer sizin de gözünüz böyleyse DİKKAT! 11.resim

Columbia Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, uçuk ve Alzheimer ve bunama arasında bir bağlantı var. 8 yıl boyunca 59 ve 79 yaşları arasındaki insanlar üzerinde yapılan araştırmada, Tip 1 ve Tip 2 herpes simpleks (uçuk) virüsüne maruz kalanların hafızasının daha da kötüleştiği tespit edildi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler