YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de Serebral palsi mucizesi
Edirne'de Serebral palsi mucizesi
05 Aralık 2015 16:29
Edirne'de serebral palsi hastalığına sahip olan 7 yaşındaki Önder Yılmaz, hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı olarak yaşıyordu. Yılmaz, annesinin aşırı ilgisi ve şefkatiyle ayağa kalkmayı başardı.

Edirne'de serebral palsi hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı olarak yaşayan 17 yaşındaki Önder Yılmaz, annesinin ilgisi, sevgisi ve fizik tedavideki ısrarıyla ayağa kalkmayı başardı.

Anne Yeter Yılmaz (34), AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlu Önder Yımaz'ın merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanlarının zarar görmesi sonucu oluşan serebral palsi hastalığı nedeniyle 17 yıldır yatağa bağımlı yaşadığını, sabır ve sevgiyle oğlunun artık yataktan kalkabildiğini söyledi.

Yanından bir dakika bile ayrılmadığı oğlunu yıllarca sırtında taşıdığını anlatan Yılmaz, ''Zor bir durum, biz bu konuda eğitimsizdik ama devletimiz sağ olsun bize yol gösterdi. Önder 14 yaşında bacaklarından ameliyat oldu. Uzun süredir fizik tedavi görüyor. Ben onun yanından hiç ayrılmıyorum. Okula, spora tedaviye, her yere birlikte gidiyoruz. Oğlumun bir gün ayağa kalkacağını tahmin ediyordum. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadım. Sürekli ona moral verdim. Oğlum sadece yatıyordu. Elleri ve ayakları tutmuyordu. Tedavi, moral ve motivasyon sayesinde bu günlere geldi. Şimdi istediğinde, oturduğu koltuktan inebiliyor. Odanın içerisinde belirli seviyede tek başına dolaşabiliyor'' diye konuştu.

Engelli çocuğu olan ailelere tavsiyede bulunan Yılmaz, ailelerin hiç bir zaman çocuklarının engelleri konusunda umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirtti.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler