YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eczanelerde MEDULA krizi
Eczanelerde MEDULA krizi
01 Mart 2010 17:10
SGK, Medula'ya geçti, hastalar ilaç alamadı

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK)'nun yeni başladığı provizyon sistemi MEDULA(İlaç Takip Sistemi), çalışmadığı için hastalar ilaç alamıyor.
 

SGK'nın bugün devreye soktuğu provizyon sistemi MEDULA, çalışmadığı için vatandaşlar eczanelerde saatlerce beklemek zorunda kaldı. İnternet üzerinden yapılan MEDULA sistemi sürekli hata verdiği için hastalar ve eczacılar zor anlar yaşadı. Eczaneye gelen hastalar ilaç almak için saatlerce beklerken, eczacılar da biriken reçetelerle başa çıkmaya çalıştı.
 

Sabahtan beri ilaç almak için eczaneleri dolaştığını ifade eden hasta Halise Yıldızlı, "Doktordan çıktım ilaç almak için geldim. Ancak Güllük Caddesi'nin başında beri hiçbir eczaneden ilaç alamıyorum. Eczacılar sisteme giremiyormuş. Henüz ilaç alamadım belki akşama kadar da alamayacağım. Alamazsam bugün ilaçlarımı kullanmayacağım." dedi.
 

Bir başka hasta Abdulah Kaplan da, sistem çalışmadığı için ilaçlarını alamadığını ifade etti. Kaplan, çok zorunlu kalırsa parayla ilaç alacağını söyledi. Yeni uygulamaya konulan MEDULA sisteminden vatandaş kadar eczacılar da mağdur oldu. Gelen hastaları beklettiklerini ya da ilaç vermeden gönderdiklerini kaydeden eczacı Mahmut Uç, yeni sistemden şikayetçi olduklarını belirtti. Hastalara ilaç veremediklerini anlatan Uç, yaşanılan sıkıntıyı şöyle özetledi: "Sistem çalışmıyor. Sisteme giremiyoruz. Bu yüzden hastaları bekletiyoruz. Nadiren ilaç verebiliyoruz arada sırada sistem açılıyor." Bir diğer eczacı Yusuf Faruk Doğan da, MEDULA'nın sürekli hata verdiğini söyledi. Reçetelerin biriktiğini belirten Doğan, vatandaşın zor durumda kaldığını kaydetti. SGK, eczacıların işlerini kolaylaştımak amacıyla MEDULA-Reçete Provizyon Sistemi bugünden itibaren devreye soktu. CHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler