YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ebola salgınında ölenlerin sayısı bin 69'a yükseldi
Ebola salgınında ölenlerin sayısı bin 69'a yükseldi
13 Ağustos 2014 19:42
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ebola salgınında ölenlerin sayısının bin 69'a yükseldiğini bildirdi.

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 10-11 Ağustos arasında Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone'de 128 yeni vaka tespit edildi ve 56 kişi hayatını kaybetti.

Buna göre, Gine'de 4 yeni vaka 4 ölüm, Liberya'da 71 yeni vaka 32 ölüm, Nijerya'da 1 ölüm, Sierra Leone'de 53 yeni vaka ve 19 ölüm görüldü. Böylece, 11 Ağustos'a kadar 1975 yeni Ebola vakası tespit edilmiş ve bin 69 kişi bu hastalık dolayısıyla hayatını kaybetmiş oldu.  

DSÖ, herhangi bir kanıtlanmış tedavi yöntemi ve aşısı bulunmayan Ebola salgınıyla mücadele için küresel kamu sağlığı acil durumu ilan etmiş ve salgınla mücadelede deneysel ilaçların kullanılmasının etik olduğunu açıklamıştı.

ABD, alınan özel izinlerle Liberyalı doktorlar için ülkeye test aşamasındaki bir serumu göndermiş, Kanada da halen deney aşamasındaki bir aşıyı DSÖ'ye önermişti.

Hastalığa yakalananların ölüm riskinin çok yüksek olduğu Ebola'ya yol açan virüs sudan veya havadan geçmiyor, hastaların vücut sıvıları yoluyla yayılıyor. Virüs bugüne kadar daha çok, hastayla temasa geçen hasta yakınlarına ve hastalara müdahale ederken yeterli önlem almayan sağlık personeline bulaştı.

 

AA

Etiketler: , , , ,
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler