YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"E-Reçetede kullanım oranları yüzde 86"
"E-Reçetede kullanım oranları yüzde 86"
31 Mayıs 2013 18:45
SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı Avrupa Bölgesel Sosyal Güvenlik Forumu'nun kapanışında yaptığı konuşmada, e-reçetenin kullanım oranlarına dikkat çekti.

Uluslararası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen Avrupa Bölgesel Sosyal Güvenlik Forumu Cevahir Kongre Merkezi’nde yapılan ödül töreniyle sona erdi. Uluslararası Sosyal Güvenlik Forumu tarafından “En iyi Uygulamalar” kategorisinde düzenlenen yarışmada “E-Reçete” dereceye girdi. Dereceye giren uygulama ödülünü Sosyal Güvenlik Kurulu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan aldı.

Ödül töreni sonrasında ortak bir basın açıklaması yapan Yadigar Gökalp İlhan , “Yaşanan bir kriz var ve devam eden bir süreç var. Özellikle sosyal güvenlik alanını nasıl etkilediği ve sosyal güvenliği güçlü olan ülkeler krizden nasıl daha başarılı bir şekilde çıktı hem bunun üzerine önemli tartışmalarımız ve görüşmelerimiz oldu.

Türkiye’nin böyle bir süreçte Sosyal Güvenlik alanındaki verilerinin olumlu seyretmesi ve özellikle 2008 yılında devasa bir reform gerçekleştirmiş olmasına rağmen bunun hızlı bir şekilde uygulamaya geçilmiş olması ve olumlu manada çıktılarının alınıyor olması önemli bir sonuçtur‘’ ifadelerini kullandı.

Sosyal Güvenlik alanında yapılan reformlardan da bahseden SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, “Reformun temel amaçlarından bir tanesi de sosyal güvenlik sisteminin geleceğe dönük olarak mali açıdan sürdürülebilir olmasını sağlamaktı.

Bu sebeple çeşitli tedbirler aldık. Bunlardan bir tanesi de emeklilik yaşının yükseltilmesiydi. Bu kısa sürede reformun olumlu etkilerini de görmeye başladık. Geleceğe dönük analizlerimize baktığımızda bu reformun olumlu etkilerinin 2040’lı yıllara kadar hatta devam edeceğini ve daha olumlu çıktılar alacağımızı tahminlerimiz arasında” diye konuştu.

Ocak ayında uygulamaya konan e-reçetenin kullanımın yüksekliğine dikkat çeken Gökalp , “E-Reçete uygulaması bunlardan bir tanesiydi. Şuanda E- Reçete’de kullanım oranları , Ocak ayında uygulamaya geçmiş olmamıza rağmen yüzde 86, bu çok ciddi bir oran. Şuana kadar 126 milyon e- reçete sistem üzerinden kayıt altına alındı. Bu kısa bir süre içerisinde önemli bir projeydi ‘’ şeklinde konuştu.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler