YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyada ilk kez Türkiye'de...
Dünyada ilk kez Türkiye'de...
07 Nisan 2010 11:55
Cerrahpaşa'da gerçekleştirilen bu ameliyat dünyada ilk kez yapıldı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde, dünyada ilk kez göbek deliğinden girilerek vücutta iz bırakmadan reflü ameliyatı gerçekleştirildi.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İsmail Hamzaoğlu, yaptığı açıklamada, dünyada cerrahi yöntemlerin çok hızlı değiştiğini, 1990'lı yıllardan itibaren karın bölgesinde yapılan açık ameliyatların yerini laparoskopik yöntemlerin aldığını söyledi.

Laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatlarda karın bölgesinde birçok delik açıldığını kaydeden Hamzaoğlu, bu yöntemle mide, kalın bağırsak, yemek borusu ameliyatları ile safra kesesi, dalak ve böbrek üstü bezlerin çıkarılması gibi işlemlerin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Hamzaoğlu, tıpta yaşanan gelişmelere bağlı olarak daha sonra göbek deliğinden tek bir delikten girilerek bu ameliyatların yapılması fikrinin oluştuğunu ifade etti.
Türkiye'nin de genel cerrahi alanında, artık teknoloji üreten bir ülke haline geldiğini dile getiren Hamzaoğlu, en gelişmiş teknolojileri takip edip uygulayan ve öncü bir bilim düzeyi olan Türkiye'deki birçok merkezde artık tek delikten ameliyatlar yapılmaya başlandığını vurguladı.

Tek delikten yapılan ameliyat yönteminin öncelikle safra kesesinin alınmasında kullanıldığını anlatan Hamzaoğlu, kendilerinin de yaptıkları çalışma ile önce göbek deliğinden reflü, ardından kalın bağırsak ameliyatlarını yapmayı başardıklarını söyledi.
 AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler