YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dr. Özge Acemoğlu'nun araştırması kanserine çözüm olacak
Dr. Özge Acemoğlu'nun araştırması kanserine çözüm olacak
Dr. Özge Acemoğlu'nun araştırması kanserine çözüm olacak
09 Ocak 2009 / 14:16 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Bu yıl en umut vaat eden tıp doktorları arasında gösterilen Dr. Özge Acemoğlu'nun araştırması kanserine çözüm olacak.DNA şifresini değiştirerek sağlıklı kök hücre üretmeyi başaran Dr. Özge Acemoğlu, pek çok hastalığın tedavi edilmesinin mümkün olacağını düşünüyor.


Yöntemin, hasta, doku veya organların değiştirilmesinde devrim sayılabileceği de belirtiliyor. Kök hücre çalışmaları, parkinson, diyabet, kanser, alzheimer gibi hastalıkların tedavisi için umut ışığı olmuştu. Dr. Acemoğlu'nun çalışmasında, kan hücrelerinin DNA şifresini değiştirerek sağlıklı kök hücrelerini tekrar hastaya naklederek kan kanseri hastalığı ile savaşta büyük başarı elde edileceği belirtildi. Dr. Özge Acemoğlu 1983'de İstanbul'da doğdu.


Nişantaşı Anadolu Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimi alan Dr. Acemoğlu, uzmanlık eğitimini İsviçre'nin Zürih Üniversitesi'nde sürdürdü. Halen Zürih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışmalarını sürdüren Dr. Acemoğlu 2008 yılında Science-Med dergisinde yayınlanan çalışmasıyla dünyanın en umut vaat eden tıp doktorları arasında yer aldı.


 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler