YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribine karşı ozon aşısı
Domuz gribine karşı ozon aşısı
13 Eylül 2009 09:53
Avusturyalı aşı üreticisi domuz gribinden insanların korunabileceği bir aşının geliştirildiğini bildirdi

Dünyada domuz gribine karşı geliştirilecek aşı çalışmaları sürerken Avusturya'dan güzel haber geldi. Avusturyalı aşı üreticisi domuz gribinden insanların korunabileceği bir aşının geliştirildiğini bildirdi


Dünyada domuz gribi nedeniyle 3 bin 400 kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. Oruç tutanların, hac ve umre ziyaretine gidenlerin mutlaka bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeleri gerekiyor. Bunun en etkili yollarından biri de ozon aşısı.

Tüm dünyada artarak yayılan ve önümüzdeki aylarda çok hızlı bir şekilde yayılma tehlikesi olduğu ifade edilen domuz gribi vakaları için tedbirlerle birlikte özellikle hac, umre dönemi için önlemler alındı. Dünyada domuz gribine karşı geliştirilecek aşı çalışmaları sürüyor.

Rusyanın domuz gribi aşısı denemelerinin ardından Avusturyalı aşı üreticisi insanların korunabileceği bir aşının geliştirildiğini bildiriyor. Bu konudaki çalışmalar ve umut verici gelişmeler sürüyor. Ancak bu çalışmalar süredursun özellikle hac ziyaretinde bulunanların ve tüm halkın oldukça bilinçli davranması birey olarak tüm koruyucu önlemlerin alınması gerekiyor.

Öncelikle domuz gribi ve diğer salgın hastalıklar, grip ve soğuk algınlığından korunmak için, hac-umre ziyaretleri yapanların, oruç tutanların bağışıklı sistemlerini güçlendirmesi koruyucu önlemlerin başında geliyor. En etkili bir diğer önlem sık sık ellerin sabunlu suyla yıkanması, hapşırırken ve öksürürken ağzın kapatılması gibi en temel önlemlerdir. Dünyada ozon tedavisi mevcut koruyucu tedbirlere ekleniyor.

Çünkü ozon tedavisi zarflı virüs yapısında olan domuz gribi ve diğer tip griplerin virüslerini çevreleyen lipit yapılarını parçalayarak virüslere zarar vermektedir. Bu nedenle domuz gribi ve diğer virüslerin vücuda verdiği zarar önemli ölçüde azalmaktadır. Ozon tedavisi vücut direncini arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi hücrelerinden sitokin salınımını arttırır, bir çok hastalığa karşı koruyucu kalkan oluşturur.

Ozona hassas birçok virus grubuna karşı koruyucu özelliği bu virüslerin sayısını azaltmakta veya yok edebilmektedir. Ozon tedavisi domuz gribi hastalıklarda vücudun direnç sistemini geliştiren bir tedavidir ve mevcut koruyucu önlemlere eklenmesi ciddi fayda sağlamaktadır.

Özellikle ramazan ayında oruç tutan kişilerin bağışıklık sistemini yükseltmede koruyucu önlem olarak alınmalıdır.

Bugün

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler