YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribinden korunmanın yolları
Domuz Gribi virüsü taşıyanların sayısında her geçen gün artış yaşanıyor. Bu da vatandaşlara panik ve endişe yaratıyor. "Peki nasıl korunabiliriz bu hastalıktan?" diyorsanız... Buyrun yazıyı okuyun...
Domuz gribinden korunmanın yolları
19 Ekim 2009 / 09:32 Güncelleme: 19 Ekim 2009 / 09:32

Türkiye'de vaka sayısı artıyor... Domuz Gribi korku salmaya devam ediyor. "Peki nasıl korunuruz?" diyorsanız Akşam gazetesinden Dr. Murat Kınıkoğlu sizin için "domuz gribinden korunmanın yolları"nı birbir anlattı... İşte yapmanız gerekenler...

(...) 'Aman aşı olun yoksa ölürsünüz' korkutmasıyla ilk kez karşılaşmıyoruz. Virüs alan herkes grip olacak diye bir şart yok. Bağışıklık gücünüzün kuvvetli olması halinde virüsü almanıza rağmen grip olmayabilirsiniz

Konuya girmeden önce, ben ve benim gibi aşıya karşı olduğu izlenimi veren hekimlerin aslında aşıya değil, koruyucu hekimlik açısından kalp, şeker, böbrek hastalığı ve kanser gibi çok daha önemli sağlık sorunları olan ülkemizin kısıtlı imkanlarının (ilaç firmalarını dolduruşuna gelerek) bonkörce harcanmasına ve oluşturulan panik havasına karşı olduğumuzu belirtmek istiyorum. Yoksa yirminci yüzyılda 'aşı' gerçeğini inkar etmek hiçbirimizin aklına bile gelmez.
'Aman grip aşısı olun yoksa ölürsünüz' korkutması ile ilk kez karşılaşmıyoruz.  2006 yılı son baharında; o tarihte yazdığım makalemde alıntıladığım gibi gazeteler aşağıdakine benzer haberlerle doluydu: Çok yakında aylarca etkisini sürdürecek grip salgınında 700 bin kişinin yaşamını yitirebileceğine dikkat çekiliyor...
Ellerindeki aşı stokları bitince haberler de bitti. Öyle bahsedildiği gibi ölen kalan da olmadı. Bu senenin farkı; domuz gribi öcüsünün eklenmesi ve korkutma kampanyasına Sağlık Bakanlığı'nın da katılması.
Domuz gribine ve diğer griplere yakalanıp yakalanmayacağınızı belirleyen en önemli faktör (elinizi yıkamanızdan da önemli) bünyeniz/genetik yapınız/ bağışıklık gücünüzdür. Virüs alan herkes grip olacak diye bir şart yoktur. Bağışıklık gücünüzün kuvvetli olması halinde virüsü almanıza rağmen grip olmayabilirsiniz.

Bol bol yürüyün, şekeri  ağzınıza bile sürmeyin

Domuz gribinden (ve diğer griplerden) korunmak istiyorsanız:

Güneşlenen insanların vücutları, virüslerle mücadelede çok önemli bir rol oynayan 'antimikrobik peptid'ler üretir. Kat kat giyinen soluk benizli apartman çocuklarının devamlı grip olması buna karşılık yalın ayak, karnı açık gezen köylü çocuklarının hasta olmamasının nedeni 'güneş'tir. Grip salgınlarının kışın sonbahardan itibaren ortaya çıkmasının nedeni de gün ışığının azalmasına bağlı olarak vücudun D vitamini üretiminin düşmesidir. Kandaki D vitamini seviyesinin 40 ng/ml altına düşmesi virüslere karşı koyma gücümüzü azaltır. Güneş ışığı almayan hapishane ortamında yaşayanlara verilen günlük 2000 IU'lik D vitamininin gripal enfeksiyonları önlediği gösterilmiştir. Bugünden tezi yok evinizin güneş alan bir yerini, ya da iş yerinizdeki pencerenin yanını 'güneşlenme alanı' olarak belirleyin. Kollarınızı, bacaklarınızı, eğer imkan buluyorsanız tüm vücudunuzu her gün on-on beş dakika güneşe gösterin.

Günde yarım saatlik tempolu bir yürüyüş grip hastalığından korunmada en büyük yardımcınız olacaktır. ABD'de Washington Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada aşırı kilolu 115 kadın iki gruba ayrılmış, gruplardan birine sadece basit kültür-fizik hareketleri verilirken diğer gruptan her gün yarım saat yürüyüş yapması istenmiştir. 3 ayın sonunda yürüyüş yapmayan grupta grip görülme oranının 'iki misli' fazla olduğu görülmüştür. Özetle; her gün yarım saat hızlı tempoda yürüyüş yapmanız grip olma riskinizi yarı yarıya azaltır. 

Sigara içenler hem daha sık grip olurlar hem de rahatsızlıkları daha ağır seyreder. Bronşlarına inen enfeksiyon uzun süren, bazen aylarca geçmeyen öksürük nöbetlerine neden olur. Grip muhabbeti önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğine göre şimdiden sigarayı bırakmanızda yarar var. 

Şeker bağışıklık gücünüzü olumsuz etkiler.
Kış boyunca şeker ve tatlı yemeyin. Kola ve gazlı içeceklerden, ketçap, mayonez ve hazır meyve suları gibi katkı
maddeleri içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun. 

Günde 7-9 saat uyuyun. Hiçbir şekilde uykunuzdan
fedakarlık etmeyin. 

Haftada iki gün balık yiyin. Bu imkanınız yoksa her gün Omega-3 kapsülü yutun. 

Hem virüslere hem bakterilere etkili doğal bir antibiyotiktir. Koku sorununu halledebiliyorsanız günde bir diş
sarımsak yemeye çalışın.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler