YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribinden 1 kişi öldü
Domuz gribinden 1 kişi öldü
24 Ekim 2009 22:18
Türkiye'de domuz gribinden ilk ölüm malesef gerçekleşti

Sağlık Bakanlığı, Ankara'da bir kişinin H1N1 virüsünden öldüğünü bildirdi. Bakanlık, bu kişinin H1N1 virüsünden Türkiye'de yaşamını yitiren ilk kişi olduğunu açıkladı.

29 yaşındaki kişi saat 20.00 sularında Atatürk Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

DOMUZ GRİBİNDEN ZATÜRREYE
Ailesinin isminin saklı tutulmasını istediği vatandaşın, domuz gribi teşhisi ile hastaneye kaldırıldığı ve hastalığın zatürreye dönüştüğü belirtilirken, Sağlık Bakanlığı yetkilileri bunun ilk kez görüldüğünü dile getirdiler.

Hastanın, inişli çıkışlı giden sürecin ardından bugün sabah saatlerinde yoğun bakıma alındığı ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadağı kaydedildi.

2 GÜNDEKİ ARTIŞ
Domuz gribi vakalarının 2 günde 669'dan 958'e ulaştığı belirtilirken, Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden hayatını kaybeden hasta ve hastalığa ilişkin yapılan açıklama şöyle:

''Pnömoni (zatürre) teşhisiyle Ankara'daki bir hastanemizde takip ve tedavisi sürdürülen 29 yaşındaki bir vatandaşımız, gelişen ani solunum yetmezliği sebebiyle maalesef hayatını kaybetmiştir. Alınan numunelerde pandemik A(H1N1) virüsü tespit edilmiştir. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan bu vaka, ülkemizde pandemik A(H1N1) sebebiyle kaybettiğimiz ilk kişidir.''

Açıklamada, bu akşam saat 20.00 itibariyle Türkiye'de pandemik A(H1N1) toplam vaka sayısının 958'e ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir.

Ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.''

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler