YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribi vakalarındaki artış tedirgin etti
Domuz gribi vakalarındaki artış tedirgin etti
05 Ocak 2016 14:23
Son günlerde domuz gribine yakalananların sayısının artması ölüm olaylarının da çoğalmasıyla vatandaş da büyük panik yarattı. Aman dikkat! Kalabalık ortamlarda virüsler daha kolay bulaşıyor.

Karla birlikte grip mevsimi de başladı. Adana'da geçtiğimiz hafta domuz gribi şüphesiyle hastaneye kaldırılan 3 kişi dün de 2 kişi hayatını kaybetti. Van ve Niğde'de de yüksek ateş şikayetiyle ve domuz gribi şüphesiyle hastaneye başvuran 2 hasta yaşamını yitirdi.

Antalya'da ise bir sağlık çalışanı yine aynı şüpheyle dün hayatını kaybetti. Yapılan incelemeler sonrası 8 kişinin kesin ölüm nedeninin domuz gribi olup olmadığı tespit edilecek. İstanbul Tıp Fakültesi Ulusal Influenza Referans Laboratuvarı’nda çalışılan hasta örneklerinde Influenza A/H1N1 ve Influenza A/H3N2 virüsleri belirlendi. Sağlık Bakanlığı da kendi referans laboratuvarlarında grip vakaları tespit edildiğini açıkladı.   

Boğaz ağrısı ve yüksek ateş 

Uzmanlar, “Risk grubunda yer alanlarda yüksek ateş, şiddetli öksürük ve boğaz ağrısı bulgusu varsa hemen merkeze başvurmalı” diye uyardı. Grip tedavisinde antibiyotiğin yeri olmadığını belirten uzmanlar, doktora gitmeden kesinlikle ilaç kullanılmaması gerektiğini söyledi. Giderek artan grip vakaları için şu tavsiyeleri göz ardı etmeyin: Kapalı ortamlarda kalmayın. Belirtilerden biri bile varsa hemen hastaneye gidin. Hijyene özellikle de ellerinize özen gösterin. 

Henüz hasta olmadıysanız aşı yaptırın! 

-  Kronik hastalığı olanlar ve bakım evlerinde kalanlar, 65 yaş ve üzerindekiler.
- 6 aydan büyük tüm kalp ve/veya akciğer, astım, böbrek, diyabet hastaları, anemi ve diğer hematolojik sorunları bulunanlar, 
- Kronik nöroloji ve kas hastalıkları, 
-  Uzun süreli salisilat (aspirin) tedavisi alması gerekenler (Reye sendromunu önlemek amacıyla), 
-  Bağışıklık sistemi yetersiz veya baskılanmış olanlar, 
-  4’üncü aydan itibaren hamileler, 
-  Grip komplikasyonları açısından risk taşıyan bireylere bakanlar ve aynı evde yaşayanlar, 
- Sağlık çalışanları. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler