YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribi kabusu geri döndü!
Domuz gribi kabusu geri döndü!
17 Mart 2015 08:20
Kocaeli’nde Domuz Gribi teşhisi konulan 1 kişi 12 Mart günü hayatını kaybederken, 2 kişi H1N1 şüphesiyle tedavi altında. Mersin’de ise grip teşhisi konulmasının ardından son 3 günde ölen 3 kişinin de H1N1 virüsü taşıdığı öne sürülüyor.

Türkiye’de, domuz gribi olarak adlandırılan H1N1 virüsü nedeniyle tedavi gören 35 yaşındaki Selda Tuğgün Kocaeli’nde 12 Mart günü öldü. 2 kişinin de aynı şehirde domuz gribi şüphesiyle tedavi edildiği açıklandı. Mersin’de ise son 3 günde yaşamını yitiren 3 kişinin ölüm nedeninin H1N1 virüsü olduğu öne sürüldü. Bu kişilerin ölüm nedeninin kesinlik kazanması için laboratuvardan gelecek test sonuçları bekleniyor.

1 ölü, 2 şüpheli

10 Mart günü Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesi’ne yüksek ateş ve titreme gibi şikâyetlerle başvuran Selda Tuğgün adlı kadın H1N1 virüsü teşhisi konularak yalıtımlı özel yoğun bakım odasında tedaviye alındı. Genç kadın 12 Mart günü hayatını kaybetti. Hastanenin acil servisine başvuran başka bir kadın hastanın da H1N1 virüsü taşıdığı şüphesiyleyoğun bakımda tedavisinin sürdüğü, durumunun ciddi olduğu bildirildi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde de H1N1 şüphesiyle başka bir hastanın tedavisine devam ediliyor. Bu arada Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde önceki gün de Güler Akbaş (53) adlı bir kadın hasta daha hayatını kaybetti. Bu hastanın da H1N1 virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği ileri sürüldü. Ancak Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Akbaş’ın ölüm nedeninin bir akciğer rahatsızlığı olduğunu, H1N1 virüsü tahlil sonucunun ise yaklaşık bir haftada alınabildiğini söyledi.

3 günde 3 ölüm

Anamur’da ise cumartesi günü avukat Hüsnü Uysal’ın (31), gribe bağlı enfeksiyon nedeniyle tedavi gördüğü Anamur Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetmesinin ardından 2 ölüm daha yaşandı. Bozyazı İlçesi’nde oturan ve gribal enfeksiyon şikâyetiyle Mersin Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 3 çocuk annesi Eşme Demir (56) önceki akşam, Anamur’dan bir hafta önce Mersin Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Yaşar Küçükalıç da (30) dün öldüler. Ölümlerin domuz gribinden olduğu öne sürüldü. Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, hastalardan alınan numunelerin Ankara Hıfzıssıhha Merkezi’ne gönderildiği, sonuçların beklendiği belirtildi. Avukat Hüsnü Uysal ile Yaşar Küçükalıç’a doktorlar tarafından akut pnomoni (zatürree) teşhisi konulduğu kaydedildi.

Öldürme oranı aynı: 10 binde 5

Aile Hekimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Gürbüz Şen, “Normal grip ile domuz gribinin insanı öldürme oranı ikisinde de 10 binde 5. Özellikle ateşi 39’un üzerinde olanlar hekime gitmeli” uyarısı yaptı.

Virüse karşı nasıl korunurum?

Domuz gribi normal grip enfeksiyonunda olduğu gibi hapşırma, öksürme, öpüşme ve konuşma yoluyla damlacık enfeksiyonları üzerinden solunum yoluyla bulaşıyor. Damlacıklar kapı kulpu gibi cansız yüzeylere bulaştığı zaman, buralara sürülen ellerin yıkanmadan ağza veya buruna sürülmesiyle de geçiyor. Uzmanlara göre günlük hijyen çok önemli bir korunma metodu. Bunların başında da sık sık elleri yıkamak geliyor. Hapşırma durumunda dirseğinizi içe kırarak, kolunuza ya da bir mendilin içine hapşırın. Kullandığınız mendili çöpe atın. Kalabalık yerlerde bulunmayın.

 

HABERTÜRK

Etiketler:
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler