YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribi bitiyor mu?
Domuz gribi bitiyor mu?
03 Nisan 2015 13:57
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Süreç artık kamuoyunun gündeminden düşecek noktaya yaklaştı. İnşallah bir haftaya kadar da düşecek” dedi.

“Domuz gribi ile ilgili ölümler devam ediyor. Bu sene aşılar ile ilgili sıkıntı yaşındı mı?“ sorusuna Bakan Müezzinoğlu, “Griple ilgili defalarca açıklamalarda bulundum. Dünyanın hiçbir yerinde gribal enfeksiyonlarla ilgili yüzde yüz etkin bir tedavi yöntemi ne yazık ki yok. Burada önemli olan tedbirlerimizi arttırabilmek. Birey olarak almamız gereken tedbirlerin en önemlisi hijyen, kalabalık ortamlardaki enfeksiyon risklerinden uzak durabilmek, sağlıklı beslenebilmek bir de gribal enfeksiyon riskini hissettiğimizde istirahatimize önem vermek.

Sağlık Bakanlığı olarak biz de bu durumlarda vatandaşımızın yanında olmak, ağır ve riskli vakalara ilave olacak diğer sağlık sorunlarını yakından takip ederek direnci düşüren diğer etkenleri olabildiğince minimize etmek gibi bir görevimiz ve sorumluluğumuz var. 2014’ün son ayını sorunsuz atlattık. Ama 2015 başı itibariyle, özellikle Şubat ve Mart aylarında bir yoğunluk yaşandı. Bir pik yaptı, durağan bir dönemi geçirdi. Şu anda da iniş döneminde. Bir hafta on gün öncesine göre hastanelerimizde grip şüphesi nedeniyle yatırdığımız vaka sayısı neredeyse yarıdan daha aza düştü. Bu hafta içinde ya da önümüzdeki hafta pik döneminin bittiğini ve vaka sayısındaki düşüşün tamamlanacağını düşünüyoruz” diye cevap verdi.

Bakan Müezzinoğlu, Domuz gribi sonucu ölü sayısının sorulması üzerine, “Hastanelerimizde her gün yaklaşık 130 civarında değişik nedenlerle hasta kaybediyoruz. O nedenle her gün ‘şu kadar ölüm oldu’ diye kamuoyunu bu anlamda bir telaşa ya da bir hastalığın paniğine götürmemek lazım. Burada yapmamız gereken tedbirlerimizi almak. Yoksa günlük hasta sayısı, ölü sayısıyla kamuoyunu rutin dışı paniğe itmeyi doğru bulmuyorum. O nedenle kamuoyundan isteğimiz tedbirli olmak. Süreç artık kamuoyunun gündeminden düşecek noktaya yaklaştı inşallah bir haftaya kadar da düşecek” diye konuştu.

Bakanlık önünde Kas hastaları için dün yapılan eylemin sorulması üzerine Bakan Müezzinoğlu, “Arkadaşlar bu anlamda dünyanın bilimsel olarak kabul ettiği bir tedavi yönetim ve ilacı yok. Kök hücre ile ilgili denemelerde çok sınırlı ve o denemelerde de pozitif sonuçlar alınan vaka sayısı bilim kurullarınca kabul edilmiş bir yöntem yok. Tabi hasta psikolojisidir, anne baba psikolojisidir. Ümit dünyası. Bütün bunlarda kendi istedikleri olsun diye bir umut peşinde koşuyor. Oysa ki tıp bir bilimdir. Bilimsel veriler ne dünyada ne de bizde kök hücre denemelerinin bu anlamda faydasını gösteren bir ilaç olarak henüz karşımıza gelmedi. Ama onların taleplerine ait yönergemizi hazırladık, dün bana geldi” dedi. Bakan Müezzinoğlu, elektrik kesintileri sonrası aşıların bozulması konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını da sözlerine ekledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler