YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dokuz Eylül Üniversitesi'nde skandal iddia!
Dokuz Eylül Üniversitesi'nde skandal iddia!
23 Mayıs 2013 11:53
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tınaztepe yerleşkesinde öğrenci, öğretim üyesi ve kreş çocuklarına at eti yedirildiği iddiaları üzerine, 8 personel hakkında "Edimin ifasına fesat karıştırmak" suçundan 7'şer yıl hapis cezası istemiyle açılan dava başladı.

İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya tutuksuz sanıklar D.A, A.Y, H.H.Y, Ö.K, H.T, Y.Ö, N.K. ve P.Ş. İle at eti yediği için davaya katılmak istediğini belirten DEÜ personeli Hüseyin Ekici hazır bulundu.

Sanık H.T, mal kabul üyesi olduğunu, ihalede görev almadığını belirterek, ürünlerin depolara alınmadan mutfak kısmına teslim edildiğini, dolayısıyla raporu gelmeden ürünün tüketildiğini söyledi. Hakim Yahya Kesim'in, ocak ayındaki analiz raporunun olumsuz çıkmasına rağmen, aynı firmadan mart ayında ikici ürün alım yapılmasının nedenini sorması üzerine H.T, "Buna ben değil, beslenme hizmetleri sorumlumuz C.Y. karar veriyor. Kendilerine durumu bildirdik, ancak yeni sipariş verildiği için ürünlerin geçici kabulünü yapmak zorunda kaldık" yanıtını verdi.

Sanık D.A, teslim alınan ürünleri Veterinerlik Kontrol Enstitüsüne analiz için gönderdiklerini, daha sonra bu analiz sonuçlarını da ihaleyi yapan İdari Mali İşler Daire Başkanlığı'na ilettiklerini anlattı. Ocak ayında alınan ürünlerde, kanatlı hayvan eti karıştırılmış olduğu yönündeki raporun kendilerine geç ulaştığını öne süren D.A, "Bu ürünler personele servis edilmiş. Mart ayında bu sefer at eti  karıştırıldığına dair rapor gelince, herhangi bir şekilde servis ve ödeme yapılmadı" dedi.

Üniversitede diyetisyen olarak görev yapan sanık A.Y. de, üniversitede soğuk hava deposu bulunmadığından etlerin günlük tüketildiğini, analiz raporlarının ise tüketim sonrası ellerine geçtiğini, tüketimin ardından olaydan haberdar olduklarını belirtti.

İdari ve Mali İşler Başkanlığı'nda görevli N.K. ise ilk analiz raporunun olumsuz çıkmasının ardından ödeme yapmadıklarını söyledi.

Diğer sanıklar da olayın farkında olmadan et alımı yaptıklarını, analiz raporlarının çıkmasının ardaından durumu fark ettiklerini anlattı.

Yaptığı ihbarla soruşturmanın başlaması sağlayan ve davaya müdahil olarak katılan DEÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığında memur Hüseyin Ekinci, personel için çıkarılan tabildotta, iddianameye konu olan at etinden tükettiğini belirterek, "Sanıkların savunmalarına katılmıyorum ve ilgililerden şikayetçiyim. Ocak ayında gelen birinci raporun ardından durum üniversite rektörlüğüne bildirilmeli ve ihalenin feshi sağlanmalıydı" şeklinde konuştu.

Hakim Yahya Kesim, tanıkların dinlenmesi ve eksik belgelerin beklenmesi istemiyle duruşmayı erteledi.


AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler