YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doktor adaylarına kötü haber!
Doktor adaylarına kötü haber!
07 Ocak 2016 09:40
Tıp Fakültesinden mezun olan öğrenci sayısının fazlalığı ve istihdamın az olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı önlem aldı. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, hekim fazlasının önüne geçilebilmesi için tıp fakültesi kontenjanlarının dondurulacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Tıp fakültesi kontenjanlarını şimdi donduruyoruz. Yavaş yavaş da aşağı çekmeye başlayacağız” dedi. Müezzinoğlu, hekim ve hemşire açığının Türkiye’nin önümüzdeki iki üç yıl içindeki en temel sorunlarından biri olduğunu belirtti. Müezzinoğlu şunları söyledi, “OECD ortalamasına göre 10 bin nüfusa 37 hekim düşüyor. Yunanistan’da 10 bin nüfusa 72 , Türkiye’de ise 17 hekim düşüyor. OECD ülkelerinin ortalamasını aldığımızda, o ortalama 37, bizde 17. Hekim açığında ise ilk defa bu yıl ilave 2 bin 500 fazla geldi, gelecek yıl 4 bin gelecek ve sonraki birkaç yıl 4 bin daha. Sonra da 5 bin ve 6 bin geliyor. Önümüzdeki 4-5 yılda yaklaşık 20 bin hekim normal rutin dışı ilave gelecek. Sağlıklı sağlık hizmeti sunabilmemiz için 20 bin uzman, 10 bin de pratisyen hekim açığımız var. Bu 2 bin 500’ler ve 4 binler, önümüzdeki 5 yılda bugünkü açığımızı kapatmaya yardım edecek.”

Hekim açığını kapatmak için son yıllarda tıp fakültelerinin sayısı ve öğrenci kontenjanların artırıldığına işaret eden Müzzinoğlu, ilerleyen yıllarda bu defa hekim fazlalığının gündeme gelebileceğine dikkati çekti. Müezzinoğlu, “Kontenjanlarda 12 binlere çıktık. Böyle devam ederse 2023’ten sonra da hızla hekim fazlasına döner gibi bir fotoğraf oluşacak. Onu 1 Ocak’ta YÖK Başkanımızla görüştük. Yarın ‘çok mezunu ne yapacağız’ demek gibi bir fotoğrafla karşılaşmayalım” dedi. Müezzinoğlu, sağlık meslek liselerinden mezun olanların artık hemşire değil yardımcı hemşire ya da sağlık elemanı olacaklarını söyledi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler