YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyetisyenlere ekmek cevabı
Aslında bu konuda diyetisyenlerde ikiye bölünmüş durumda. Kimisi ekmek ve benzeri ürünleri yani karbonhidrat içerikli yiyecekleri tüketmeyin diyor kimisi mutlaka yenmeli sağlık için gerekli kanısında Fırıncılar da bu tartışmaya girdi. Bakın onlar ne diyor
Diyetisyenlere ekmek cevabı
25 Şubat 2012 / 20:57 Güncelleme: 25 Şubat 2012 / 20:37

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, ''Diyetisyenlerin söylediği gibi ekmek tüketmek kesinlikle zararlı değildir. Ekmeği belli miktarda tüketmek zorunludur'' dedi.

Balcı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nun, Gaziantep Pideciler ve Yufkacılar Odası ile düzenlediği ''Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı''nın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ekmek tüketiminin Türkiye genelinde belirli bir düzeyde devam ettiğini söyledi.

Günlük 300 gram ekmek tüketiminin şart olduğunu, ekmeğin B1, B3 ve B6 vitaminlerini içerdiğini vurgulayan Balcı, şöyle devam etti:

''Diyetisyenlerin söylediği gibi ekmek tüketmek kesinlikle zararlı değildir. Ekmeği belli miktarda tüketmek zorunludur. Çünkü söz konusu vitaminler insan sağlığı için önem arz etmektedir. Ama her şeyin fazlasını aşırı şekilde tüketmek zararlı olduğu gibi, ekmeği de aşırı şekilde fazla tüketirsek o zaman zarar meydana geliyor. Yoksa normal tüketilecek olan ekmek insan sağlığı için gerekli olan ekmektir.''

Balcı, ekmek fiyatlarının her ilde farklı olmasına da değinerek, fiyat farklılığının maliyet ve üretimle ilgili olduğunu söyledi.

Her ilin kendi maliyetini ilgili oda başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin yaptığını ifade eden Balcı, sözlerini şöyle tamamladı:

''O maliyetle ilgili kurumlara müracaat ederek o şehre has fiyat alınmakta. Bir ilde bırakın işletme giderlerini, bölgeye göre un fiyatlarının bile değişiklik arz ettiğini görüyorsunuz. Dolayısıyla her yerde giderler farklıyken aynı fiyatı tüm Türkiye'de endekslemek mümkün olmaz. Böyle olunca ekmek de hem sağlıklı olmaz hem de doğru olmaz.''  (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler