YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyet yapanlar aman dikkat!
Diyet yapanlar aman dikkat!
21 Eylül 2010 12:55
Biim adamları, diyet yapan kişilerin şeker hastalığı ve kanser gibi vakalara yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu belirledi.

Zayıflamak için diyet yapacaksanız bir kez daha düşünmelisiniz. Bilim adamları diyet yapanların şeker hastalığı, kanser ya da diğer ölümcül hastalıklara yakalanmaya daha yatkın olduklarını belirlediler.

Amerika, Norveç ve Güney Kore'de görev yapan bilim adamları, 10 yıl boyunca 40 yaşın üstündeki yaklaşık bin 99 kişi üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmada, katılımcılardan en tehlikeli 7 kirletici için sık sık kan örnekleri aldılar.

Bu kirletici arasında DDE (göğüs kanseri, Alzheimer ve Parkinson ile ilgili tarım ilacı) ve PCB169 (beyin ve sinir sistemi hasarıyla ilgili toksin) bulunuyor. Araştırmacılar, kilo veren insanların kanında bu kimyasalların yüksek seviyede olduğunu belirlediler.

Journal of Obesity isimli dergide yayınlanan çalışmada, kilo vermenin zararlı olabileceği belirtiliyor. Araştırmacılar, kilo verilmesiyle yağ dokularından toksin salgılanacağını ve kandaki kalıcı organik kirleticilerin yoğunluğunun artabileceğini açıkladılar.

Bu yılın başında yapılan başka bir araştırma ise kilo vermenin vücudun stres hormonlarını artırarak kanser ile kalp ve şeker hastalığı riskini yükselttiğini göstermişti.

Anne karnındaki bebeklerinde bu durumdan aynı şekilde etkilendiğini söyleyen araştırmacılar, hamile kadınları kilo vermemeleri konusunda uyardıklarını ve aşırı kilolu insanlara da yavaş yavaş kilo vermelerini önerdiklerini belirttiler.


Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler