YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyaliz nakilden masraflı
Diyaliz nakilden masraflı
24 Haziran 2013 13:40
PAÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aydın: "Bir böbrek hastasının diyaliz masrafı yılda yaklaşık 25 bin dolar, fakat böbrek nakli olduğu zaman rakam 10 bin dolar civarına düşebiliyor" dedi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Çağatay Aydın, böbrek yetmezliğinin şu anda en mükemmel tedavisinin tartışmasız böbrek nakli olduğunu söyledi.

Aydın, yaptığı açıklamada, hastalara çok iyi hizmet verebildiklerini ama yeterince organ bulunamadığını belirtti.

Türkiye'de 65-70 bin arasında böbrek yetmezliği hastası bulunduğunu bunlardan yaklaşık 55 bininin hemodiyaliz, geri kalanının ise periton diyaliz olduklarını anlatan Aydın, "Bir böbrek hastasının diyaliz masrafının yılda yaklaşık 25 bin dolar civarında, fakat bu hastalar böbrek nakli olduğu zaman rakam 10 bin dolar civarına düşebiliyor.

Dolayısıyla böbrek nakli, sadece hastaların sağlığı boyutuyla değil Türkiye ekonomisine katkısı açısından çok önemli. Her anlamda böbrek yetmezliğinin şu anda en mükemmel tedavisi böbrek naklidir ve bunun kesinlikle tartışması yoktur.

Basın-yayın organları aracılığı ile organ bağışının özendirilmesi, organ bağışı kampanyaları ile bu durumun vatandaşlara yaygın bir biçimde iletilmesi çok önem taşıyor. Türkiye'de yılda 70 bin hastadan 2 bin 500'üne nakil yapılabiliyor" diye konuştu.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler