YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyabet ve tiroit rahatsızlıklarında kısırlık riski
Diyabet ve tiroit rahatsızlıklarında kısırlık riski
22 Mart 2013 12:46
Kadınlarda tedavi edilmeyen hormonal bozukluk ile kontrol altına alınmayan diyabet ve tiroitteki rahatsızlıkların, kısırlığa yol açabileceği bildirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gonca İmir Yenicesu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısırlığın son zamanlarda giderek arttığını, özellikle de erkeklerde bu sorunda artış gözlendiğini dile getirdi.

Erkek ve kadının kısırlığa etkisinin eşit kabul edildiğini, erkek kısırlığındaki en önemli sebebin sigara kullanımı ve stres olduğunu ifade eden Yenicesu, kadınlarda ise kısırlığa dış gebelik, karın içi yapışıklığı, genetik geçişlilik ve yumurtlama bozukluğunun neden olabileceğini aktardı.

Yenicesu, ''Kadınlarda tedavi edilmeyen hormonal bozukluk, kontrol altına alınmayan diyabet ve tiroitteki rahatsızlıklar, kısırlığa yol açabilir. Bu hastalığı bulunanlar, birkaç ay tedavi gördükten sonra hamile kalabilir, onun için kısırlık tedavisinden önce çifti çok iyi değerlendirmek gerekir'' dedi.

Tedavinin başarısında en çok kabul gören etkenin, anne yaşı ve kısırlığın süresi olduğunu belirten Yenicesu, uzun yıllar tedavi gören bir çifte göre 2-3 yıl tedavi gören çiftin başarı şansının daha yüksek olduğunu ifade etti.

Kısır bir çiftin mutlaka birlikte değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yenicesu, şunları söyledi:

''Günümüzde kısırlıkta en önemli konulardan biri stres. Özellikle yıl geçtikçe ve kısırlık süresi uzadıkça stres oranı artmaktadır. Uzun süre kısırlık tedavisi gören bir çifte bu durum, maddi ve manevi yük olmaktadır. Önemli olan bu çiftleri en başta stresten uzak tutmaktır. Çiftler kendi işlerindeki sorunları azaltmaya yönelik çözümler bulmalı hatta psikolog veya psikiyatristle konuşmalı.''

Kısırlık tedavisi sonrası çoğul gebelik

Yenicesu, kısırlık tedavisinde sıklıkla çoğul gebelik görülebildiğini hatırlatarak, ''Çoğul gebelikler, kısırlıkta kullanılan ilaçlara da bağlı olmak üzere daha fazla olmaktadır. Erken anne yaşı da çok önemlidir. Erken anne yaşında normal veya normalin üstündeki dozlarda bile çoğul gebelikler oluşabilmekteyken anne yaşı ileri olan çiftlerde çoğul gebelikler daha az görülmektedir'' dedi.

Doğum kontrol haplarının kısırlık korkusuna yol açtığına vurgu yapan Yenicesu, bu hapların kısırlığa yol açmadığını ancak kadında kanser bulgusu olduğunda zararlı olabileceğini söyledi.

Doç. Dr. Gonca İmir Yenicesu, son çıkan ilaçlarla kısırlık tedavisinde gebelik oranlarının arttığını sözlerine ekledi.


AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler