YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyabet hastalarını sevindirecek haber!
Diyabet hastalarını sevindirecek haber!
27 Haziran 2016 16:45
Kan şekeri ölçüm çubuğu’nun diyabetliler için hayati önemi var. Sık sık kan ölçümü yaptırmak zorunda kalanlar diyabet çubuğuna sürekli para ödüyor. Hastalar, yeni Sağlık Uygulama Tebliğinin yayınına kadar kan şekeri ölçüm çubuklarını fark ücreti ödemeden

Danıştay İdari Dava Dairesi Kurulu, diyabet hastalarının kullandığı şeker ölçüm çubuğu başına en fazla 32 kuruş ödeneceği yönündeki Sağlık Uygulama Tebliği uygulamasına yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre Türkiye’de 5.5 milyondan fazla ilaç kullanan diyabetli var. Hastalar dozu ve insülin ünitesini kan şekeri sonucuna göre ayarlamak zorunda, ayrıca günlük hayatlarında da şekerlerini ölçerek kendilerini kontrol etmeleri gerekiyor. Bu nedenle de kan şekeri ölçüm çubuğu’nun diyabetliler için hayati önemi var.

SGK, 2011 yılından beri şeker ölçüm çubuğu başına 0,55 kuruş öderken 2011 yılından bu yana en fazla 32 kuruşluk ödeme yapıyor. Bu düşük ödeme, hastaları Uzakdoğu malı ucuz-kalitesiz cihaz ve ölçüm çubuklarına itiyor.

Türkiye Diyabet Vakfı ve Diyabetle Yaşam Derneği tarafından düzenlenecek “Kan şekeri ölçüm çubuklarının ödenmesi” ile ilgili yaşanan gelişmeler ise detaylarıyla yarın paylaşılacak.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler