YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dişini gıcırdatan çocuğu hafife almayın!
Dişini gıcırdatan çocuğu hafife almayın!
02 Eylül 2015 13:07
Çocuklarda diş gıcırdatmanın önemine dikkat çeken doktorlar, düş gıcırtmayı hafife almamak gerektiğini belirtti. Çocuğun diş gıcırdatma nedeni barsakta oluşan parazitler, reflü veya psikolojik nedenler olabilir...

Halk arasında diş gıcırdatması olarak bilinen bruksizmin Türkiye’de her 10 çocuktan üçünde görüldüğünü ve tedavi edilmediğinde uyku bozuklukları ve dişlerde çürümeye sebep olduğunu söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyda Eren, “Diş çürükleri, boğaz enfeksiyonları, barsak parazitleri, duygu durum bozuklukları gibi rahatsızlıklar çocuklarda diş gıcırdatmaya neden olabilir. Bunların yanında çocukların günlük yaşadıkları stres ve kişisel sıkıntılar da bağlı olabilir. Diş gıcırtmasıyla beraber ağızdan su akma ve sabah kalktığında boğazda yanma varsa reflünün varlığına işarettir” dedi. 

Hekime başvurulmalı 

Çocuğun diş gıcırdatma nedeni barsakta oluşan parazitler, reflü veya psikolojik nedenlerden kaynaklanabildiğini belirten Eren, “Hangi sebepten olursa olsun, hekime danışarak uygun tedaviye başlamak gerekir” diye konuştu. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler