YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dişeti çekilmelerinin bilinmeyen faydası
Dişeti çekilmelerinin bilinmeyen faydası
15 Mayıs 2014 16:11
Diş eti hastalıklarından biri olan dişeti çekilmeleri diş kayıplarına yol açabiliyor.

Genel sağlığımızı tehdit eden diş eti hastalıklardan olan dişeti çekilmesi, gerekli önlemler alınmadığı takdirde diş kayıplarına neden olabiliyor.

Ağız ve diş temizliğinin yeterli derecede yapılmadığı zamanlarda ağız sağlığını tehdit eden bazı hastalıkların ön plana çıktığını söyleyen uzmanlar, bu nedenle gelişen dişeti çekilmelerinde erken müdahaleye vurgu yapıyor.

Dişeti çekilmelerinin nedenleri nelerdir?

Hastalarda estetik şikâyetlere neden olan dişeti hastalıklarının sebepleri arasında, yaşlanma, dişlerdeki çapraşıklıklar, yanlış diş fırçalama, diş sıkma ve diş gıcırdatma, dişetine bağlanan frenilum denilen kas dokusunun yüksek olması gibi nedenler yer alıyor.

Ağızda yaygın olarak görülen dişeti hastalığının yaşlanma nedeniyle gerçekleştiğini ifade eden uzmanlar, diş sıkma ve diş gıcırdatmanın da dişeti çekilmeleri arasında en çok görülen nedenlerden olduğunu belirtiyor.

Zaman içinde tedavisi yapılmayan dişeti çekilmelerinin diş kayıplarına neden olabileceğini söyleyen uzmanlar, dişeti çekilmesinin diş tasına, kötü kaplamalara ya da kalıtımsal hastalıklara bağlı olarak önce kemiğin aşağı doğru çekilmesi ardından dişetinin kemiği takip ederek aşağı doğru çekilmesi ve diş kökünün açığa çıkması şeklinde ilerlediğini belirtiyor.

Dişeti çekilmelerinde nasıl bir tedavi uygulanır?

Dişeti ameliyatları, zarar gören dişetini geri getirmede uygulanan yöntemler arasında yer alıyor. Dişeti ameliyatı operasyonları lokal anestezi (bazı durumlarda genel anestezi) altında yapılıyor.

Dişeti ameliyatlarında hastalıkla diş etinde hastalıklı bir miktar diş etinin kesilip çıkarılması, diş etinde oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmesi, kök yüzeylerinin temizlenmesi, ilerleyen diş eti enfeksiyonları sonucu büyüyen cep derinliğinin azaltılması, ölü yumuşak dokuların kazınması gibi farklı işlemler gerçekleştirilebiliyor

Dişeti çekilmelerinden sonra ameliyat gibi yöntemlere başvurulmadıkça kaybedilen dişetinin tekrar geri gelmeyeceğini vurgulayan uzmanlar, tedavinin çekilme sırasında dişeti çekilmesini önlemek amacıyla yapılabileceğini söyledi.

Estetik açıdan dişeti çekilmelerinden rahatsızlık duyanlara ek tedavilerle özellikle dişeti estetiği yapılabileceğini belirten uzmanlar, dişeti çekilmesinin engellemek için dişler doğru fırçalanmak, dişetinden dişe doğru süpürme şeklinde fırçalamak ve diş aralarını temizlemek için ise diş ipi kullanmak gerektiğini vurguluyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler