YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Zika virüsü yeniden hortladı
Dikkat! Zika virüsü yeniden hortladı
28 Nisan 2016 09:55
Geçtiğimiz sene özellikle Güney Amerika'yı tehdit eden Zika virüsü yeniden hortladı. Zika virüsüne karşı dünyada alarm verildi. Hızlı bir şekilde yayılan zika virüsü sıcaklıkların artmasıyla daha da artacak. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tehlikenin büyüklüğün

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkan Yardımcısı Marie-Paule Kieny, Zika virüsünün gelecek aylarda yayılabileceğini bildirdi.

Fransa'da yapılan, 43 ülkeden 600 uzmanın katıldığı Zika Zirvesi'nde konuşan Kieny, hastalığın gelecek aylarda kayda değer bir yayılma potansiyeli bulunduğunu söyledi.

Hastalığın dünyada daha önce görülmediği alanlara da ulaşabileceğine işaret eden Kieny, virüsün sivrisinekten insana bulaştığı ve sonrasında cinsel temasla da bulaşma olasılığının bulunduğu göz önüne alındığında, Avrupa'da sivrisinek sezonunun başlamasıyla Zika virüsü vakalarında belirgin bir artış olabileceğini kaydetti..

Kieny, aşı bulunması için resmi klinik çalışmalarına yıl sonuna kadar başlanacağını da dile getirdi.
Araştırmalar virüs hakkında çok az şeyin bilindiğini ortaya koydu

Paris'te başlayan ve iki gün sürecek zirvede, Latin Amerika'da patlak veren ve dünyanın geri kalanı için de tehlike oluşturduğu düşünülen virüsle ilgili çalışmalar masaya yatırılıyor.

Son dönemde yapılan araştırmalar, DSÖ'nün "kamu sağlığı acil durumu" ilan ettiği hastalığa neden olan virüs hakkında çok az şeyin bilindiğini ortaya koydu.

Virüsün insan vücudunda ne kadar süre yaşayabildiği, hastalarla cinsel temasın riski, hastalığın neden olabileceği diğer hastalıklar ve hangi sivrisinek türlerinin virüs taşıyıcısı olduğu konuları da dahil pek çok konuda henüz araştırmalar tamamlanabilmiş değil.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler