YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat'! Salgına dönüşebilir
Son zamanlarda artan kırmızı göz hastalığıyla ilgili uzmanlar salgına dönüşebilir uyarsında bulundu.
Dikkat'! Salgına dönüşebilir
19 Ağustos 2010 / 08:01 Güncelleme: 19 Ağustos 2010 / 08:07

Son günlerde artış gösteren 'kırmızı göz' hastalığıyla ilgili uzmanlar, salgın halinde büyük soruna dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Uzmanlara göre, 'kırmızı göz'ü engellemenin en önemli yolu hijyen. Pek çok hastalıkla ortaya çıkabilen; ama özellikle yaz aylarında gözde enfeksiyonlara sebep olan bakteri ve virüslerle kendini gösteren 'kırmızı göz'ün belirtilerinin kanlanma, yanma ve kaşıntı olduğuna dikkat çekiliyor. Memorial Hastanesi Göz Merkezi uzmanlarından Opr. Dr. Mustafa Temel, "Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan alerji ve enfeksiyonlar, gözlerde kanlanma ve yanma gibi şikâyetlere neden olmaktadır. 'Kırmızı göz' olarak adlandırılan hastalığa çoğu zaman virüsler veya bakteriler sebep olmaktadır. Aşırı sıcaklar yüzünden de bu mikroplar hastalığın bir salgın haline dönüşmesine zemin hazırlamaktadır." dedi.

Vücut direncinin düşük olduğu kansızlık, diyabet, ileri zayıflık, hijyen şartları gibi durumların enfeksiyona yakalanma ihtimalini artırdığını kaydeden Temel, serinlemek için havuzlara girenleri de uyarıyor. Temel, "Enfeksiyon da, gözde kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler ile 'kırmızı göz'e zemin hazırlamaktadır. Aşırı sıcakların yaşandığı bu dönemde, hastalarda enfeksiyonun bütün belirtileri artmaktadır. Sulanma, kızarıklık, çapaklanma, kapaklarda şişlik, yanma, batma, kaşıntı, ışıktan rahatsızlık, en çok görülen belirtilerdir. Hastalığın ortaya çıkmasında deniz-havuz teması, ortak malzeme kullanımı, yakın temas önemli yer tutmaktadır. Lens kullanımı da hastalık riskini artırır. Özellikle renkli lensler ya da lenslerin uyurken çıkarılmaması, kontakt lens kullanımı da risk faktörleri arasında yer almaktadır." diye konuştu.

Zaman

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler